Gas Limit Nedir? Ethereum Gas Nedir?

Gas Limit Nedir? Ethereum Gas Nedir?

Gas Limit Nedir?

Gas sınırı ya da Gas limit anlamına gelen ve Ethereum ekosisteminde kullanıcıların yapmak istediği her bir işlem için harcayabileceği en yüksek gaz miktarını açıklayan kelime grubuna denir.

Ethereumda bir işlemi gerçekleştirebilmek için göndericinin işlemi ağa yollamadan önce bir Gas sınırı belirtmesi gerekir. Gönderici bu sınırı belirlemeden önce bazı noktaları önemle dikkate alması gerekir. Bu önemli noktalar;

  • Her bir farklı işlem için farklı Gas maliyetleri sahiptir.
  • Gas’ın tükendiği an işlemler madenciler tarafından durdurulur.
  • Herhangi bir ek Gas kalır ise derhal operasyon jeneratörüne iade edilir.

Tüm bu önemli hususları bir varsayım üzerinden örneklendirebiliriz. Örneğin 2 sayı değişkeni eklensin. Bu Gas limit durumu için sözleşme aşağıda belirtilen işlemleri yapmalıdır;

  • 10 değişken saklansın ve bu işlemin 45 Gas’a karşılık geldiği varsayılsın. 2 değişken eklendikten sonra bu işlemin maliyetinin 10 Gas olduğu varsayılsın. Bu işlem sonuç olarak yine 45 Gas’a mal olur.
  • Göndericinin ağa yolladığı işlem için 120 Gas sınırı belirlediği varsayılsın.
  • Hesaplama için madenci toplam 100 Gas kullanır (45+10+45).
  • Madenciye ödenmesi gereken tutar 1 GG maliyeti ise 20 Gwei olduğu varsayılsın. O halde ETH: 100*20 = 0.00002 eder.
  • 120-100 = 20 Gas eder.
  • Bu durumda göndericiye kullanılmayan 20 Gas iade edilir.

Sonuç olarak bu durumda göndericinin düşünmesi gereken 2 senaryo vardır; Gas limit çok yüksektir ya da çok düşüktür.

Gas Sınırı Çok Düşük

Eğer bir operasyon için Gas tükenir ise reel olarak hiçbir şey olmamış varsayılır ve işlem başlangıçta olduğu haline geri döner. Ancak madenciler hesaplama maliyeti yaptıkları için gönderici ödemelerini yapmak zorunda kalacaktır ve işlem hareketi durdurulur.

Yani bir yolculuk yaparken taşıtınızın benzini yeterli seviyede değil ise varış noktasına ulaşamazsınız ama yeterli seviyede olmayan benzininiz için önceden istasyona ödeme yapmışsınızdır.

Gas Sınırı Çok Yüksek

Madenciler tahmini olarak 6.700.000 kadarlık bir blok Gas sınırı ile sınırlıdır. Gerçekleştirilecek en basit işlem minimum 21.000 Gas’a ihtiyaç duyar. Madencilerin gerçekleştireceği işlemler ise blok Gas limit ile eşit ya da daha az miktarda toplananlardır.

Sonuç olarak çok yüksek bir Gas Sınırı’na sahip olmak mantıklı ve karlı değildir. Gerçekleştirilecek bir işlem için gerekli olan Gas miktarının bir tık fazlasına sahip Gas sınırına ayarlamak en mantıklısıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.