Ethereum’un “İstanbul” Sert Çatalı Ekim’de Testnet Üzerinde Aktif Olacak

Ethereum’un “İstanbul” Sert Çatalı Ekim’de Testnet Üzerinde Aktif Olacak

6 Eylül Cuma günü, Ethereum Vakfı Topluluk Müdürü Hudson Jameson, "İstanbul" sert çatalının, 2 Ekim 2019'da veya buna yakın bir tarihte Ropsten testnetinde etkinleştirilmesi beklendiğini doğruladı.

Ethereum'un ana geliştiricileri, 15 Ağustos 2019’da All Core Devs Meeting’de ("protokolün yönünü belirlemede önemli roller oynayan çeşitli Ethereum ekiplerini bir araya getirmeyi amaçlayan teknik bir toplantı") Ethereum İyileştirme Teklifleri (EIP'ler) listesini tamamladılar. 

Farklı bir Ethereum paydaş grubunu içeren grubun önceki toplantılarına göre, plan İstanbul'un iki aşamada gerçekleştirilmesi:

  • Aşma 1: Bu, altı EIP'den oluşur; Ethereum ana ağında Ekim ayında yayınlanacağı tahmin ediliyor.
  • Aşama 2: “Çekirdek geliştiricilerden daha fazla test ve müzakere” gerektiren, konsensüs algoritmasına geçerek Ethereum'u ASIC'e daha dayanıklı hale getirme önerisi gibi EIP'lerden oluşur.

Daha da İleriye Taşınabilir

15 Ağustos'ta yapılan toplantıda, Ethereum Vakfı'nın ekip lideri ve ana geliştiricisi olan Péter Szilágyi, bazılarının 4 Eylül'de gerçekleşmesini istediği Ethereum testnet Ropsten üzerinde İstanbul'un birinci aşamasının aktivasyonunun daha ileriye taşınması gerekebileceğini söyledi. Gelecekte, Ethereum müşterileri (Parity gibi) üzerinde çalışan ekiplere, bu değişiklikler testnet'e gönderilmeden önce kararlaştırılan altı EIP'in uygulanmasını test etmek için yeterli zaman vermek için çalışılıyor.

İslam Alimlerinden Yeni Değerlendirme: Ethereum “Helal” Ethereum’un “İstanbul” Sert Çatalı Ekim’de Testnet Üzerinde Aktif Olacak

Christine Kim tarafından yayınlanan bir rapora göre, dünkü ana toplantı sırasında, aynı zamanda Kurucu Ortak, COO ve Oaken Innovations'daki Blockchain Lideri olan Jameson, İstanbul'da birinci aşamadaki aktivasyon tarihi hakkında şunları söyledi:

“Bunun nasıl çalıştığını bilmeyenler için, 2 Ekim civarında olduğunu tahmin ettiğimiz bir blok numarası seçiyoruz. Ancak bu, şu anda hızlı blokların ne kadar hızlı üretildiğine bağlı olarak, o tarihten bir veya iki gün önce veya ileri olabilir.”

Ethereum ana ağında aktivasyon gelince, bunun için beklenen tarih 8-11 Ekim tarihleri ​​arasında Japonya'nın Osaka kentinde gerçekleşen Devcon 5 konferansının ardından, Kasım ayında olacak.

Infura'nın Kurucu Ortağı ve Altyapı Mühendisi Galano, toplantı sırasında ana aktivasyon tarihinin gelecekte daha sonraki bir noktada seçilmesinin daha mantıklı olduğunu söyledi:

“Geçen yıl Byzantium Çatalı'ndan öğrenilen derslerden biri, testnet ve ana ağ çatalını aynı anda ayarlamaya çalışmamamız gerektiğiydi. Testnet çatalını ayarlamakla başlayalım ve ana ağ çatalını ne zaman ayarlayacağımızdan önce bunun nasıl gittiğini görüp ve istikrarlı bir süre bulalım.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.