Ethereum Yorumları: Ethereum Yükselecek mi?

Ethereum Yorumları: Ethereum Yükselecek mi?

Son haftalarda Bitcoin’in kripto alemine hükmettiğine dair en ufak bir şüphe yok. Ancak, pazar payındaki epik yükselişi, tüccarlar tarafından düşüş eğilimde olan Ethereum da dahil olmak üzere birçok kripto varlığının yerden yere vurulmasına sebep oluyor. Ethereum pazar payı son 30 ayda en düşük seviyesinde.

Ethereum Dominansı Sadece 2,5 Yıl Sonra Dipte

Dünyanın en büyük ikinci kripto varlığının piyasa değeri kapitalizasyonu son zamanlarda fiyat açısından iyi bir durumda değildi. Ethereum, kısa bir süre sonunda 240 $ 'a yükseldi ve bir haftalık kayıpların ardından bugün %7,5 daha da azaldı. Dün 225 $ 'ın üzerinde destek alım satımından sonra ETH, bugünkü psikolojik 200 $' lık uçurumun kenarına gelmedi ve 210 $ civarında.

Aynı zamanda dik bir düzeltme yaşayan EOS dışında, Ethereum ilk yirmi içindeki en kötü performans gösteren altcoindir. Haziran ortasındaki büyük yükselişte 350 $ 'ın üzerinde olan ETH, mevcut değerlere göre %40 değer kaybetti. Nispeten, Bitcoin 2019’da ulaştığı en yüksek noktadan sadece %15 oranında değer kaybetti.

Tradingview çizelgelerine göre, Ethereum pazar payı %7,63 kayıpla son 30 ayın en düşük seviyesinde.

Ethereum Pazar Payı Son 30 Ayın En Düşük Seviyesinde Ethereum Pazar Payı Son 30 Ayın En Düşük Seviyesinde

Biraz daha geriye giden Coinmarketcap.com çizelgeleri, Ethereum pazar payının Şubat 2017'den bu yana bu kadar düşmediğini bildirdi. Bu, aynı yılın yazında başlayan büyük altcoin koşusundan ve ardından gelen ICO patlamasından önceydi. Haziran 2017’de en yakın iki kripto varlığı olan BTC hissesi %40’ın altına düşerken, Ethereum %33’ün üzerindeydi. ETH fiyatlarındaki ve pazar payındaki bu düşüş, bugün %71 ile Bitcoin'i hakimiyet açısından son iki yılın en yüksek seviyesine getirdi. Bu durum insanların Bitcoin'e yöneldiklerinin de açık bir sonucu.

İkinci en büyük blok zinciri ağı ve kripto para birimi olan Ethereum (ETH), İstanbul Sert Çatalı 'nı 9,069,000 blokta tamamladı. Bu, Ethereum'un bu yıl St. Petersburg ve Konstantinopolis'teki çatallardan sonra ağını bir defa daha geliştirmesi demek. ETH, son 24 saat içinde % 0.35 oranında değer kazandı.

İstanbul Sert Çatalı Başarıyla Tamamlandı

Bu yeni ağ yükseltmesiyle, Ethereum ağı, 2021'de tamamlanması beklenen Proof-Of-Work ve Proof-Of-Stake geçişi ile birlikte ilerlemektedir. Bu şekilde, tüm ağ çalıştırmak çok daha verimli ve hızlı olacak.

Yeni İstanbul güncellemesi, Ethereum protokolünü farklı şekillerde değiştiren altı Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) içeriyor. ConsenSys tarafından bildirildiği üzere, yeni sert çatal için kabul edilen EIP'ler EIP-152, EIP-1108, EIP-1344, EIP-1844, EIP-2028 ve EIP-2200'dür.

Bu yükseltme, gaz maliyetleri, Zcash (ZEC) gibi diğer kripto para birimleri ile birlikte çalışabilirlik ve bir DDoS saldırı esnekliği gibi farklı sorunları ele alıyor. Ethereum ana ağının yakın vadede güncellenmesi için gerekli yükseltmeler kümesi olan ETH 1.x'in bir parçası olarak gelecekte farklı zamanlanmış Ethereum sert çatalları olacak.

Daha önce de belirtildiği gibi, amaç Serenity'ye (Ethereum 2.0) doğru ilerlemek ve sonunda topluluğun beklediği PoS'a ulaşmaktır. Bu Serenity yükseltmesi, Beacon Chain'in bir Proof-Of-Stake çözümü ve blok zinciri olarak kullanıldığını görecektir.

En büyük Ethereum müşterilerinden biri olan Parity'nin, İstanbul yükseltilmesinden önce kullanıcılar bu güncellemeye ek bir güncelleme yapmak zorundalar. Bu, toplu Parity'nin ağının yaklaşık % 23'ünü temsil ettiği düşünüldüğünde toplululuk arasında tartışma yarattı.

Ethereum sahipleri ve kullanıcıları, değişim veya cüzdan hizmetleri sağlayıcıları talep etmedikçe, bu sert çatalla uyumlu olmak için özel bir şey yapmak zorunda değildir. Madenciler, İstanbul yükseltmesini Rinkeby, Goerli ve Ropsten'de yürütmek üzere müşterilerini yükseltmeleri gerekiyor.

Yazı yazıldığı sırada CoinMarketCap, Ethereum'un 150 dolar civarında işlem gördüğünü ve 16.28 milyar doların üzerinde bir piyasa kapitalizasyonuna sahip olduğunu bildirdi. Son 24 saat içinde % 0,5 oranında büyüyen, XRP'den sonraki ilk 10 arasında en iyi performans gösteren ikinci kripto olmuştur.

Kripto para piyasasında Ethereum, Dapp’lerin ve diğer çeşitli platformların blockchain üzerine kurulması nedeni ile sektörde önemli bir altyapıyı oluşturmaktadır. Ethereum, sahip olduğu bu özellik nedeni ile kripto para piyasasının ayrılmaz bir elemanı olarak bulunuyor. Son dönemlerde Ethereum’un önemi daha da arttı. Bu durumun en önemli nedeni sektörde ses getiren Merkezsizleşmiş Finans trendinin oluşturduğu bir etki oldu. Bugünlerde kripto para sektörü, önemli iddiaların ve öngörülerin ortaya atılması ile heyecanlı anlar yaşıyor.

Ethereum Yorum

Bir analistin yaptığı açıklamaya göre Ethereum, Bitcoin’in belkemiğini oluşturmakta. Ethereum’un sahip olduğu değer ve bu kripto paranın önemli derecedeki işlevselliği nedeni ile Bitcoin’in başarısında her zaman için çok önemli bir yer kapladığı belirtildi. Ethereum da diğer kripto para birimleri gibi, geçmişte çok büyük dalgalanmaları yaşadı ve halen daha güçlü duruşunu sergiliyor. Yaşanan dalgalanmalar genellikle satıcıları destekleyen nitelikte gerçekleşti. Ethereum, Şubat ayında en yüksek seviyesi olarak 290 dolardan aşağıya doğru bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz haftalarda da 100 doların altına düştü. Boğaların büyük mücadelesi sonrasında Ethereum, 100 dolar ile 200 dolar arasında bir değer buldu.

Ethereum’un düşük bir fiyat hareketi sergilemiş olmasına rağmen Merkezsizleşmiş Finans’da neredeyse 700 milyon kilitli Ethereum bulunduğundan dolayı, söz konusu rakam 500 milyon doların aşağısındaki düşük seviyelerden yükselmiştir. Bu nedenle Ethereum temel olarak çok güçlü bir kripto paradır. IntoTheblock isimli araştırma ve analiz platformu tarafından yayımlanan verilere göre, aktif adreslerde düşme gözlemlense de, bu miktarın hızlı bir şekilde Mart ayının sonları baz alınarak tırmanışa geçtiğinin görüldüğü ifade edilmiştir.

Ethereum, Bitcoin’in Geleceğinin Ayrılmaz Bir Parçası Olabilir

“Bitcoin Jack” olarak Twitter’da pek çok takipçiye sahip olan ünlü bir analist, çok yakın bir zamanda Ethereum’un, Bitcoin’in başarısı için ve daha da büyümesi için belkemiği olabileceğini belirtti. Analiste göre Ethereum, sistem için çok önemli bir işleve sahip. Ethereum, tüm kripto paralar için sistemde dayanak noktası işlevi görmekte. Ethereum’un çevresinde gelişen ve büyüyen tüm ekosistemlerin kripto para sektörünün büyümesi için önemi yadsınamaz. Dünya tarafından Ethereum benimsenirse ve bu para birimine Bitcoin’in yakın zamanda göreceği bir sinyal olarak ilgi gösterilirse bu durum sonuç olarak, Bitcoin için daha fazla büyüme ve benimsenme sonucunu ortaya çıkaracaktır.

Bu makale, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Chainlink'in (LINK) son 24 saatlik dönemde nasıl bir performans sergilediğini ve fiyatların nasıl etkilendiğinden bahsetmekte. Bugün kripto piyasalarının ne kadar iyi performans gösterdiğine dair kaba bir fikir vermek için, en iyi 20 kriptoassetten 18'i (piyasa değeriyle) şu anda dolara oranla yeşil renkte olduğunu söylemek mümkün.

Bitcoin (BTC)

BTC-USD şu anda 9,100 $ 'dan işlem görüyor. Bu, Bitcoin fiyatının iki hafta boyunca 10 bin dolar seviyesinin altında olduğu anlamına gelir (yani, Bitcoin fiyatının gün içi 10,225 dolara ulaştığı 19 Şubattan beri).

Geçtiğimiz iki haftalık süre USD karşısında % 6.21 kayıpla karşılaşmış olsa da Bitcoin buna rağmen yıllık (YTD) döneminde USD karşısında % 27.30 kazanmayı başardı.

Bitcoin'in dünkü fiyat hareketiyle ilgili ilginç olan şey, COVID-19 salgınının ortasında Bitcoin bir risk varlığı gibi görünüyordu ve yine 5 Mart Perşembe günü, koronavirüsün ABD ve küresel üzerindeki etkisinden korkuyor.

Ethereum (ETH)

Şu anda, ETH-USD 240.78 $ 'dan işlem görüyor. Ether fiyatı 14 Şubatta son yedi ayın en yüksek seviyesini (285.70 $) gördüğünden bu yana % 15.75 düştü. Bununla birlikte, YTD performansı USD karşısında % 84.36 oranında değer kazanması ise tamamen farklı bir hikaye.

4 Mart Çarşamba günü, kripto analitiği başlangıcı Santiment, Ethereum balinalarının "bir kez daha toplam coin arzından daha yüksek oranda coin biriktirmeye başladığını" belirtmek için aşağıdaki tweetleri gönderdi:

Kripto Piyasalarında Son Durum - Bitcoin, Ethereum ve ChainLink Kripto Piyasalarında Son Durum - Bitcoin, Ethereum ve ChainLink

ChainLink (LINK)

ChainLink ekosistemi de son zamanlarda insanlar tarafından oldukça takip edilen sistemlerden bir tanesi. Haberin hazırlandığı sırada, LINK-USD $ 4.726'dan işlem görüyor. Son yedi gün, 30 gün ve YTD dönemlerinde LINK-USD sırasıyla % 19,52, % 65,07 ve % 162,26 oranında arttı.

Kripto Piyasalarında Son Durum - Bitcoin, Ethereum ve ChainLink2 Kripto Piyasalarında Son Durum - Bitcoin, Ethereum ve ChainLink

Bir önceki yazımız olan "Bitcoin (BTC) Yeniden 9000 Doların Üzerine Sıçradı" başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

ETH 2.0 koordinatörü Danny Ryan'a göre, Ethereum 2.0 çok istemcili test ağı, lansmandan sadece bir önceki sürüm. Halka yapılan bir açıklamada, “Şubat ayı boyunca devam etmesi” beklenen bir dizi denetim yapılacağı söylendi.

Ryan, bu sonuçların bazı değişikliklere yol açacağını söyledi. Bu aşamada bu değişikliklerin Ethereum 2.0 üzerinde ne kadar çalışmaya ihtiyacı olabileceği doğal olarak belirsiz.

Bu değişiklikler, Ryan'ın “Mart başlangıcına yaklaşacağını” söylediği “denetim sonrası v0.11.0 sürümü”ne dahil edilecektir. Bu arada, tek istemci test ağları birbiriyle etkileşime girebilir ve tam genesis bloğu bile başlatılabilir. Ancak bu noktada önemli kilometre taşı muhtemelen sürüm 0.11'dir. Bir noktada, v1.0 sürümü ile ana net lansman için yeşil ışık verilecek. “Belirtilen planda v1.0 sadece bir üretim sürümüne işaret etmek için nominal olacaktır” diyor Ryan.

Ana net lansman için hedeflenen tarih 30 Temmuz 2020 olarak belirlenmiştir. Ancak bu bağlayıcı değildir. Denetim sonuçları da dahil olmak üzere çok sayıda faktöre bağlı olarak ağın o zamana kadar başlatılıp başlatılamayacağı ile ilgili net bir tarih değildir.

Kripto para pazarındaki gelişen olaylar, Tom Lee’nin özellikle en değerli kripto para olan Bitcoin (BTC) hakkında söylediklerinin doğruluğunu kanıtlıyor. Tom Lee, yakın zamanda şunları söyledi: “Gerçek FOMO, muhtemelen Bitcoin 10.000 $ 'ı aştığında başlar.” Bu doğru gibi görünse de, geç kaldıklarını düşünen çok kişi var. Bu noktada Ethereum kaybedenler için ikinci bir şans.

Bunun ışığında, bazı kripto para birimi analistleri, Bitcoin fiyat artışının bir sonucu olarak geç kalan yatırımcıların Ethereum(ETH) ile ikinci bir şansları olduğuna inanıyor. “BTC’yi kaçırdınız mı? ETH size ikinci bir şans veriyor” deniliyor. Kripto analist ve Gamified sosyal ticaret terminali kurucu ortağı Alunaut, Aluna Social 26 Haziran 2019’daki tweetinde bu konudan bahsetti. Alunaut bu fikrinde yalnız gözükmüyor. Bleeding Crypto adıyla bilinen bir diğer popüler kripto meraklısı ve analisti, kripto topluluğunun dikkatini ETH’nin zaman içindeki performansını işaret ederek çekti.

Bleeding Crypto'dan alıntı yaparak: “Tarihsel ekran görüntülerine bakın ve ETH'nin yıldan yıla ROI'de BTC'den daha iyi performans gösterdiğini kendiniz görün.” dedi. Bu düşünceyle, Bitcoin’e kimsenin başka bir şans vermemesi gerektiğini düşünüyor.

Analistlere Göre Ethereum Kaybedenler İçin İkinci Bir Şans Analistlere Göre Ethereum Kaybedenler İçin İkinci Bir Şans

Çizelgeleri inceleyerek, Bitcoin'in hızlı bir şekilde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını görebilir, ayılar devralmadan önce yaklaşık % 40'lık bir alan bırakabilir veya Bitcoin bir fiyat düşüşü yaşayabilir. Öte yandan, tüm zamanların en yüksek seviyesi 1.420 $ olan ve şu anda 345 $ 'dan işlem gören ETH, % 75'in üzerinde bir alana satış yapıyor.

ETH Yakın Takip Ediyor

Bitcoin'in izini takip ettiği bilinen Ethereum(ETH), son bir saatte % 3,06, son 24 saatte % 10,9, son 7 gün içinde de % 28,87 seviyesindeydi. Piyasa yeşil göründüğünde, Ethereum diğer üst sıralardaki kripto para birimlerinin yanında olumlu şekilde yükseliyor.

Bitcoin'in 13.000 dolar sınırına gelmesi ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.