Ethereum Tabanlı Coinler - ERC20 tabanlı Coinler - Ethereum tabanlı NFT Coin'ler

Ethereum Tabanlı Coinler - ERC20 tabanlı Coinler - Ethereum tabanlı NFT Coin'ler

Ethereum tabanlı coinler listesinde COMP, BAT, UNI, HOT, LINK, SHIB Coin öne çıkmaktadır

Ethereum tabanlı coinler listesinde COMP, BAT, UNI, HOT, LINK, SHIB Coin öne çıkmaktadır. Her bir coin kendi protokollerinin sahip olduğu niteliklere göre farklı işlevler için kullanılırlar. Her biri kripto para borsalarının işlem listelerinde yer alırlar. Bunlara ek olarak Ethereum tabanlı NFT coinler yani metaverse tabanlı oyunlarda farklı işlevler için kullanılabilir kripto para birimleri de bulunmaktadır. İçeriğimizin devamından Ethereum tabanlı coinler hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ethereum tabanlı coinler

 • Compound (COMP) Coin
 • Basic Attention (BAT) Coin
 • Uniswap (UNI) Coin
 • Holochain (HOT) Coin
 • Chainlink (LINK) Coin
 • Shıba Inu (SHIB) Coin
 • Zilliqa
 • Aave
 • Kyber Network
 • MakerDao
 • WBTC

Compound (COMP) Coin

Compound Coin, açık ve birleşik finansal uygulamalardan oluşan Compound protokolünün yerel kripto para birimidir. Compound aynı zamanda kripto para ve uygulama geliştiricileri için tasarlanan özerk faiz oranı protokolüdür. COMP Coin sahipleri, kripto para birimlerini Compound protokolündeki çeşitli yatırım havuzlarına yatırarak faiz geliri elde edebilmektedir.

compound.jpg

Basic Attention (BAT) Coin

Basic Attention, DEFİ’yi yani merkeziyetsiz finansı herkes için erişilebilir hale getirmek amacıyla geliştirilmiştir. Basic Attention, yayıncıları ve kullanıcıları buluşturmak, reklam endüstrisini blockchainde yaratmak ve gizlilik ihlallerini çözmek için çalışır.

Basic Attention topluluğu, Brave internet tarayıcısından kendi reklamlarını gösterebilirler. BAT Coin ise bu reklamların gösterimi sırasında ekosisteme katkı sağlayan izleyici, reklamcı, okuyucu arasında paylaştırılır.

basic-attention-bat-coin.png

Uniswap (UNI) Coin

Uniswap, kripto para alım-satım ve takas işlemlerinin gerçekleştirilebildiği merkeziyetsiz kripto para borsasıdır. Merkeziyetsiz finans protokolü olarak da adlandırılabilen Uniswap’ın yerel yönetişim token’ı ise UNI Coin’dir.

UNI Coin sahipleri Uniswap borsasına yönelik alınacak kararlara katılmak için oy kullanabilirler. UNI Coin ile takasa girerek diğer kripto para birimlerini satın alabilirler. Ethereum tabanlı coinler arasında olan UNI Coin ile ETH ve diğer ERC20 tabanlı tokenlar Uniswap havuzlarında takas edilebilmektedir.

uniswap-uni-coin.jpguniswap-uni-coin.jpg

Holochain (HOT) Coin

Holochain, merkeziyetsiz interneti oluşturmak amacıyla kurulan projedir. Holochain herhangi bir kuruma bağlı olmayan ve tamamen bireye hizmet eden interneti yaratmaya çalışır. Proje hApps ismindeki kendi uygulamaları üzerinden topluluğuna merkezityetsiz interneti sunar.

Holochain kullanıcıları uygulamalar sayesinde farklı sunuculara bağlanmadan güvenli ağdan direkt birbirlerine bağlanırlar. Bu kapsamda uygulama geliştiriciler bulut barındırma veya bakım için ödeme yapma zorunluluğu yaşamazlar. Daha ekonomik ve merkeziyetsiz bir internet modeli ortaya çıkar. Holochain’in yerel kripto para birimi olan HOT Coin kripto para borsalarından alınabilir, satılabilir. Holochain’de geliştiricilere hesaplama gücü kiralayan ağ katılımcıları HOT Coin ödemesi alabilmektedir.

holochain-hot-coin.png

Chainlink (LINK) Coin

Chainlink, akıllı kontraktların blok zincirin dışında bulunan hizmetlere ve verilere bağlanmasını sağlar. Merkezi olmayan bir ağ olarak Chainlink, akıllı sözleşmeler için veri girdileri sağlayıp, çıktıları oluşturur.

Chainlink aynı zamanda düğüm operatörleri ile oluşur. Düğüm operatörleri yani Chainlink ağına bağlı olan birden fazla bilgisayar kullanıcısı farklı kaynaklardan topladıkları verileri Oracle’ye yönlendirirler. Düğüm görevini alarak gerçek dünya hizmetlerine ilişkin verileri Blok zincir temelli kontraktlara ieletenler LINK Coin kazanırlar. LINK Coin aynı zamanda işle hacmi geniş kripto para borsalarından alınabilir ve diğer kripto paralarla takas edilebilir.

chainlink-link-coin.png

Shıba Inu (SHIB) Coin

Meme kripto para birimi olarak bilinen SHIB Coin, Ethereum tabanlı coinler arasındadır. Şaka token’ı olarak piyasaya çıkan SHIB, ekosistemi geliştikçe çeşitli nitelikler kazanmıştır. SHIB Coin, ShibaSwap, Shiba Incubator, Shiboshi NFT’leri gibi çeşitli projelerde işlevselliğe sahiptir. SHIB Coin kullanılarak NFT pazarlarından NFT alınabildiği gibi satışı yapılan NFT’lerin ödemeleri de SHIB Coin olarak talep edilebilir.

Ethereum Tabanlı NFT Coinler

Ethereum tabanlı NFT coinler aşağıdaki şekilde sıralanır:

 • The Sandbox (SAND) Coin: The Sandbox metaverse oyun platformları arasındadır. The Sandbox içerisinde NFT eşyaların üretimi yapılabilir ve bu eşyalar satış çıkarılabilir. NFT satışlarından SAND Coin elde edilebilirken yine oyun içi sanal öğelerin geliştirilmesinde SAND Coin’e ihtiyaç duyulur.
 • Alien Worlds (TLM) Coin: Ücretsiz, herkes tarafından oynanabilir Alien Worlds’de madencilik yaparak TLM Coin kazanmak mümkündür. Alien Worlds oyununda görevleri tamamlayanlar veya NFT pazarında sanal öğeleri satışa sunanlar TLM Coin kazanabilirler. Diğer yandan madencilik sırasında NFT oyun kartları kazanmak ve bunları tekrar NFT pazarlarında satışa sunmak mümkündür.

Ethereum tabanlı coinler arasında bulunan ve NFT pazarıyla ilişkili olan diğer coinler, MANA, UFO, AXS Coin’dir.

Ethereum tabanlı Metaverse Coin'ler

Ethereum tabanlı Metaverse Coin'ler kripto para yatırımcıları tarafından aranan konuların başında gelmektedir. 2021 yılında metaverse olan ilginin artması yeni projelerin ortaya çıkmasına sağlamıştır.

Ethereum tabanlı Metaverse Coin'ler;

 • Decentraland (MANA)
 • The Sandbox (SAND)
 • Axie Infinity (AXS)
 • Enjin Coin (ENJ)
 • Merit Circle
 • Render
 • Vulcan Forged (PYR)
 • My Neighbor Alice (ALICE)
 • Floki Inu (FLOKI)
 • StarLink (STARL)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.