Ethereum Onchain Analizi: Borsa akış hareketleri bir yükselişi mi gösteriyor?

Ethereum Onchain Analizi: Borsa akış hareketleri bir yükselişi mi gösteriyor?

Bazı klasikleşmiş onchain verileri ile Ethereum'a göz atalım.

7 Temmuz'da borsalara giren ve çıkan arasındaki fark 555,748 adet BTC 7 Temmuz'da borsalara giren ve çıkan arasındaki fark 555,748 adet BTC

Onchain verilerinde Netflow, Borsalara giren ve borsalardan çıkan hacimdeki fark, yani borsalara giren/çıkan net coin akışını verir. Yani borsalardan soğuk cüzdanlara toplamda 1,476,511 adet Eth çıkmış. 927,763 adet Eth borsalara girmiş. Ve 7 Temmuz'da tarihi bir hareket ile 555,748 adet netflow farkı oluşmuş. Borsalardan coinlerin soğuk cüzdanlara çekilmesi satış baskısını azaltır. Veya bu hareket balinaların bize bir hazırlık içinde olabilecekleri sinyalini verir.

Yine 7 Temmuz tarihinin CDD verilerine göz attığımızda bazı eski coinlerin borsalara sürüldüğünü görebiliriz. CDD (Coin Days Destroyed) yani yok edilen coin günleri demek. 155 günden daha fazla tutulan Eth coinleri 7 Temmuz günü hareket ettirilmiş.

Ethereum: MVRV Z-Score

27.Mayıs.2020 tarihinden yeşil bölgeden çıktığından beri en son 11.Ocak.2022'de tekrar girmişti. Şuan da dip bölgeden çıkmış bulunuyoruz. Bu seviyeler ve daha üstünde hareket etmesi bizim için sağlıklı trade imkanı sağlayacaktır.

MVRV Z-Skoru, Ethereum'un "gerçeğe uygun değerine" göre ne zaman fazla/düşük değer verildiğini değerlendirmek için kullanılır. Piyasa değeri gerçekleşen değerden önemli ölçüde yüksek olduğunda, tarihsel olarak bir piyasa tepesini (kırmızı bölge) belirtirken, bunun tersi piyasa diplerini (yeşil bölge) göstermiştir. Teknik olarak, MVRV Z-Skoru, piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki fark ile tüm geçmiş piyasa değeri verilerinin standart sapması arasındaki oran olarak tanımlanır.

Asol yüksek ise: Ağ trafiğinde hold süresi yüksek olan Eth'lar daha çok işlem görüyor. Yüksek metrik, hareket eden eski Ethereum'ların olduğunu holderların satmaya niyetli olduğunu gösterir. 26 Temmuz ve 4 Ağustos günü tarihi bir Asol metriği vermiş. Yani Ethereum'un hayatı boyunca gördüğü en yüksek iki metrik. Pek satma taraftarı olmadıkları kesin. 

 

Nupl; 0 (sıfır) bölgesinin üzerine çıktı ve yukarıda hareket ediyor. Ethereum'ların hepsi bugün satılmış olsaydı, yatırımcılar ne kadar kazanır veya kaybederdi. Bu onchain indikatörü size gerçekleşmemiş kâr/zarar hakkında fikir verir. Kapitülasyon bölgesi 0 değerinin altı.

Ethereum: Realized Price [USD] size Ethereum'un nerede olması gerektiği hakkında fikir sunar ve Ethereum'a yorum yapabilirsiniz. Tablodan tarihi boyunca realized price altına girdiği zamanları görebilirsiniz. En son 26.Mayıs.2022'de bu eğri altına girdi ve şuan üzerinde hareket ediyoruz. Güncel olarak ETH realized fiyatı 1647$.

Ethereum: Futures Open Interest Perpetual [USD] - Tüm Borsalar

Açık kalıcı (sona ermeyen) vadeli işlem sözleşmelerinde tahsis edilen toplam fon miktarı (USD Değeri).  Açık faizdeki artışın fiyat artışıyla birlikte yükseliş eğilimini teyit ettiği söyleniyor.

NOT: Ayrıca son olarak belirteceğim konu Elinde 1,10 ve 100 üstü coin bulunduran holder sayısı daha büyük cüzdanlara göre daha hızlı artıyor.

Bu Onchain Analiz altcoingraf.com tarafından Kointimes.net için hazırlanmıştır.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.