Ethereum (ETH) TVL, 2022'de 50 Milyar Dolardan Fazla Düştü

Ethereum (ETH) TVL, 2022'de 50 Milyar Dolardan Fazla Düştü

Ethereum TVL, merkezi olmayan finansa ve tüm kripto finans piyasasına olan yatırımcı ilgisinin azalması nedeniyle Mayıs ayının ikinci haftasında dik bir düşüş yaşadı.

Ethereum, merkezi olmayan finans (DeFi) alanına uzun süredir hakim durumda. Kointimes araştırmasına göre, DeFi'yi kontrol eden blok zinciri, yılın ilk gününden bu yana kilitlenen toplam değerde (TVL) %36 kaybetti. O gün, Ethereum'un TVL'si yaklaşık 146.77 milyar dolardı ve bu 10 Mayıs 2022'de yaklaşık 93,9 milyar dolara düştü.

Ethereum, birkaç merkezi olmayan uygulamaya (dApps) ve küresel ödeme sistemlerine ev sahipliği yapan bir blok zinciri platformudur. Bir topluluk olarak Ethereum, geliştiriciler ve yatırımcılar için fırsatlar yaratan en heyecan verici dijital ekonomilerden birini inşa etti.

Ethereum, DeFi'nin kralı olmasının yanı sıra, satış hacmine göre en büyük NFT blok zinciridir.

TVL'deki düşüşe ne katkıda bulundu?

Ethereum TVL, ekosistemindeki dApp'lerin yeni düşük seviyelere düşmesi nedeniyle Mayıs ayının ikinci haftasında battı.

Stabilcoin borsası Curve (Ethereum'da en fazla TVL'ye sahip olan) geçen ay %20'den fazla düştü. Convex Finance, aynı dönemde TVL'sinin %18'inden fazlasını kaybetti. Lido Finance ve Aave, ilgili toplam değerlerinin %12'sinden fazlasını ve %13'ünü kaybetti.

Kilitlenen toplam değerdeki düşüşe katkıda bulunan diğerleri, getiri toplama platformu Yearn Finance, Balancer, Instadapp, merkezi olmayan borç verme platformu Compound ve merkezi olmayan değişim Uniswap'ı içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Bahsedilen dApp'ler sayesinde 50 milyar dolardan fazla tank kazandıktan sonra, Ethereum hala Terra ve Binance Smart Chain'i 80 milyar dolardan fazla yönetiyor ve Avalanche, Solana, TRON ve Polygon'un kilometrelerce önünde.

Ethereum, Meta Platforms Inc. tarafından, değiştirilemez belirteçleri (NFT'ler) Instagram ile entegre edilecek olan blok zincirlerinden biri olarak adlandırılmıştır. Bu entegrasyon için adlandırılan diğer platformlar Solana ve Polygon'u içeriyordu.

ETH fiyat tepkisi

2022'de 3.683 dolarlık bir işlem fiyatıyla açılan ETH, 3 Nisan'da 3.877 dolarlık yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve 9 Mayıs'ta 2.245 dolardan kapandı. Genel olarak, bu, 2022'nin başlangıcından bu yana ETH fiyatında %39'luk bir kayba eşittir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.