Ethereum (ETH) fiyatı bugün neden düştü? 8 Ekim 2023

Ethereum (ETH) fiyatı bugün neden düştü? 8 Ekim 2023

Ethereum'un yerel tokeni Ether, 2023'te %35'lik artışa rağmen 2000 dolarlık direnç noktasını aşamıyor.

Ethereum'un kendi tokeni Ether, belirli bir süredir 2000 dolarlık direnç noktasını aşamıyor. Bu durumu anlamak için bazı faktörlere göz atmak gerekiyor:

 1. Teknik Analiz Perspektifinden Durum:

  • 2023 yılında Ether’in 2000 doların üzerine çıkamama sebebi, 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan hareketlilikle benzerlik gösteriyor.
  • Fibonacci geri çekilme analizine göre, Ether, her iki durumda da 0,236 seviyesinde hareket ediyor. 2018 ve 2019'da bu seviye 425 dolardı ve Ether'in yükselişini sınırlandırmıştı. 2023'te bu seviyenin 2000 dolara yaklaşması, fiyatta bir satış baskısı oluşturmuş olabilir.
 2. Dolar ve Bitcoin'in Etkisi:

  • Son dönemlerde Amerikan Doları'nın güç kazanması, Ether’e olan talebin azalmasına yol açmış olabilir.
  • Doların bazı kripto paralarla ters korelasyonda hareket etmesi, bu durumu etkileyen bir diğer faktör olabilir.
  • Ayrıca, spot Bitcoin ETF'ye olan ilgi nedeniyle Ether, Bitcoin karşısında değer kaybetmiş. ETH/BTC paritesi bu yılın başından beri %20 oranında düşüş göstermiş.
 3. Ethereum Ağında Gözlenen Aktivite Düşüşü:

  • Ethereum ağında kilitli toplam değer (TVL), bu yıl içerisinde önemli bir azalış gösterdi. Bu, ağda daha az fon olduğunu ve yatırımcılar için potansiyel getirinin düşmüş olabileceğini gösteriyor.
  • TVL'deki bu azalışın yanı sıra, gas ücretlerindeki düşüş de Ethereum'un kullanımıyla ilgili bazı endişelere işaret ediyor.

Sonuç olarak, bu tür piyasa hareketlerini tam olarak tahmin etmek zordur. Ancak yukarıda belirtilen faktörler, Ether'in neden belirli bir direnç seviyesini aşamadığına dair bazı ipuçları sunabilir. Yatırımcıların bu tür bilgilere ek olarak kendi araştırmalarını yapmaları ve uzman danışmanlık alarak hareket etmeleri her zaman en iyisidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.