Ethereum 2.0 Nedir? Piyasalara Nasıl Bir Etkisi Olur?

Ethereum 2.0 Nedir? Piyasalara Nasıl Bir Etkisi Olur?

Ethereum 2.0, Ethereum olarak bilinen ağ üzerinde yapılan bir yükseltme ya da geliştirme olarak tanımlanabilecektir. Yeni yapılandırılan bu versiyon, insanlığın hizmet noktasında ihtiyacı olan ölçeklenebilirliği ve güvenliğini sağlayabilecektir. Bir blok zinciri olarak adlandırılabilecek Ethereum 2.0 parça zincirlerinin tanıtımını yapabilecek.

Eski versiyonunun çalışma prensibinde köklü değişimler yapabilecek bu ağ sistemi, büyük faydalar sağlayabilecektir. Ethereum 2.0 versiyonu ile ilgili verilebilecek en güzel haber ise, altyapıda herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymaması. Ethereum kullanan dapp kullanıcıları ya da geliştiricilerinin ağı bu versiyona uyumlu olacaktır.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 nedir sorusuna, uzun süredir yapılması planlanan Ethereum ağının bir yükseltmesi olduğu söylenebilecektir. ETH 2’nin en önemli faydalarından birisi ise kuşkusuz, enerji tüketimini azaltması olacaktır. Böylece bu ağ daha fazla işlem yapabilme imkanı bulabilecek ve dolayısı ile güvenliği artırabilecektir. Özellikle 1.0 versiyonunda yaşanan ölçeklendirme probleminin, bu versiyon ile birlikte aşılacağı düşünülmektedir.

Saniyede 15 işlem yapabilme imkanı tanıyan Ethereum 1.0 versiyonu, bazı kullanıcılara kapasite bakımından yetersiz gelmektedir. Yetersiz kapasite sebebiyle tıkanan oyun ağında işlem ücretleri önemli ölçüde artmaktadır. Geçtiğimiz aylar içerisinde 12 doları bulabilen işlem ücretleri, Ethereum’un verimli bir şekilde kullanılabilmesine engel oluyor.

1 Ethereum Kaç TL

Ethereum Ne Zaman Çıkacak?

Ethereum 2015 yılından bu yana en çok kullanılan kripto para işletim ağlarından biri olmuştur. Pek çok konuda bekleneni vereceği düşünülen Ethereum 2.0 ne zaman çıkacak sorusuna lansmanının 1 Aralık 2020 yılında yapılacağı cevabı verildi. Kripto para topluluğu tüm heyecanı ile lansmanda kullanılacak olan yeni versiyonu merak ediyor. Birçok kullanıcı ise Neden Ethereum 2.0 versiyonunu tercih edebileceği konusunu sorguluyor. Yeni versiyonun öne çıkan özellikleri arasında;

  • Ethereum 2.0 versiyonun, 1.0 versiyonunda meydana gelen ölçeklendirme problemini ortadan kaldıracağını düşünülmektedir.
  • Bu versiyon ile blok zincirine eklenen tüm verileri paylaşma imkanı sunarak, kaynak kullanımında verimliliği artırabilecektir.
  • Ethereum 2.0 versiyonunda veri doğrulama düğüm kümesinde yer alan bölünme ile gerçekleştirilebilecek. Böylece her düğüm kümesi kendi içerisinde var olan veriyi doğrulamaktan sorumlu olacak.
  • Tüm blok zincirinde var olan paralel işleme kullanılabileceği için, toplam kapasite 2-3 kat artırılabilecektir.
  • Ethereum 2.0 versiyonuna eklenen tüm bu teknik detaylar sayesinde, bu ay daha hızlı ve etkin bir şekilde kullanılabilecektir.

Ethereum 2.0 Fiyat Bilgisi ve Piyasalara Olan Etkisi

Kripto konusunda kapsamlı bir bilgi birikimine sahip bazı analistler Ethereum 2.0 ile ilgili bazı öngörülerde bulunmuştur. Buna göre yapılan bu yükseltme güncellemesi ile birlikte Ethereum’un fiyatı olumlu yönde etkilenecektir. Düşen işlem ücretleri, hızlanan Ethereum ağı ve diğer olumlu gelişmelerin ETH işlemlerine olan ilginin artmasına neden olacağı düşünülmektedir.

Özellikle değişkenlik göstermeyen işlem ücretleri, arz-talep ilişkisini artırabilecektir. ETH işlemleri arttıkça, Ether para birimi de günden güne değer kazanacaktır. Dolayısı ile Ethereum ağına olan talep arttıkça, fiyatta yükselmeler meydana gelebilir.

Ethereum sisteminin kurucusu olan Vitalik Buterin’in öngörülerine göre, ETH2 ve EIP 1559’nin var olan işlem seviyelerinde uygulanması durumunda ETH arzının önemli ölçüde azaltılabilecek. Arzda yaşanabilecek durgunluklarda ise artan talebe bağlı olarak fiyat artışı oluşması bekleniyor. Ethereum 2.0 fiyat bilgisi, henüz kripto para topluluğu yatırımcıları ile paylaşılmadı. 1 Aralık 2020’de yapılacak lansman ile sürümün fiyat içeriğinin de paylaşılması bekleniyor.

Ethereum 2.0 Güncellemesi Piyasaya Ne Zaman Sürülecek?

Kripto para topluluğu yatırımcıları tarafından merak edilen bir diğer nokta ise, Ethereum 2.0 versiyonun ne zaman piyasaya sürüleceği konusudur. Bu konuda bir açıklama yapan Vitalik Buterin, önümüzdeki 24 ay içerisinde tüm ağ bileşenleri ve temellerinin tamamlanarak bu yeni ekosisteme geçişin yapılabileceğini belirtti.

Önümüzdeki 2 yılın sonunda kalıcı bir geçiş hedeflenen Ethereum 2.0 güncellemesi ile uzun vadede kararlı, hızlı ve güvenilir bir ekosistem oluşturulabilecek. Ethereum 2.0 versiyonunun pek çok şirket için küresel olarak kullanılabilen bir ekosistem olduğunu vurgulayan Buterin, geçiş sürecinin basit bir işlem olmadığını ve aşamalı olarak yapılabileceğini dile getirmiştir.

Buna göre Ethereum 2.0 versiyonu ilk olarak 1 Aralık 2020 itibari ile yapılacak lansmanda kapsamlı olarak tanıtılacak. Sonrasında ise 1. Aşamanın 2021 yılında yapılması bekleniyor. 1. Aşamanın tamamlanmasından sonraki 2. Ve diğer aşamaların ise 2021 yılının sonrasında ya da 2022 yılı içerisinde belirli aralıklarla yapılması planlanıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.