Altcoin HaberleriEthereum (ETH) HaberleriKripto Para Haberleri

ETH Güncellemeleri ile Ağı Geliştiriyor, Ağa Karşı Tehditlerde Önemli Düşüş Yaşanıyor

ETH Vakfı tarafından geçen ay Berlin hardfork’un uygulanmasına kadar ana ağda çok düşük bir maliyet ile saldırı yapmak mümkün olduğu açıklandı.

] }

ETH Vakfı tarafından geçen ay Berlin hardfork’un uygulanmasına kadar ana ağda çok düşük bir maliyet ile saldırı yapmak mümkün olduğu açıklandı.

ETH tarafından yapılan açıklamada küçük maliyetler ile yapılacak saldırılarda sistemin ciddi sorunlar ile karşılaşabileceğine vurgu yapıldı. Bahsi geçen güvenlik açığının ise ETH ağı için önemli bir tehdit olduğu belirtildi. Söz konusu rapor, tehdidin esasında açık bir sır olduğunu belirtiyor ve geçen zamanda yanlışlıkla kamuya açıklanmış olduğunu ifade ediyor. Vakıf, özellikle Berlin hardfork’unun uygulanmasının sonrasında ise tehdidin şimdilik ortadan kalktığını da belirtti.

Önemli Güvenlik Açığı Önlendi

Konu kapsamında yapılmış olan açıklamada “topluluğa işlem maliyetlerinin artması ve geri ödemeleri de sınırlamak açısından özel kullanıcı deneyimlerini olumsuz yönde estkileyen değişimlerin arkasındaki gerekçeleri anlama imkanının verilmesi önemlidir” denildi. Açıklama kapsamında ETH’un mevcut durumunun kavram açısından ETH ağındaki yeni hesapları bir ağaçta büyümekte olan yeni yapraklara benzetme de yapıldı.

ETH ağının büyümesi ile beraber tartışmalı bir durumda olan ETH iyileştirme önerisi ya da EIP1884 olarak bilinen sistem de hizmet reddi saldırılarına karşı koruma sunmak için Ekim 2016 tarihinden beri işlem maliyetlerinde artışlar gösteriyordu. 2019 yılında ETH güvenlik araştırmacıları ise bir araya gelerek ağda önemli güvenlik iyileştirmeleri yapmışlardı. Özellikle o yıl DoS saldırılarına karşı önemli tedbirlerin alınmış olduğu da vurgulanmıştı. Şimdi ise açıklama kapsamında sistem daha güvenli hale geldi.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu