Ekonomi Haberleri

Esnafa Sunulan Desteklerin Süresi 1 Ay Daha Uzatıldı

Tam kapanma kararlarının alınmasında sonrasında salgın koşullarından olumsuz etkilenmiş olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek tacirlere verilen desteklerin sürelerinin uzatılmasına 1 ay daha karar verildi.

] }

Tam kapanma kararlarının alınmasında sonrasında salgın koşullarından olumsuz etkilenmiş olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek tacirlere verilen desteklerin sürelerinin uzatılmasına 1 ay daha karar verildi.

Bugünkü Resmi Gazete’de yer alan Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte sağlanan desteklerden yararlanan işletmeler 1 ay daha bu desteklerden yararlanmaya devam edecekler. Bu kapsamda daha önceden 3 ay süre olarak açıklanmış olan 1000 liralık hibe desteği de bir ay daha uzatılmış oldu. Desteklerden yararlanmakta olan işyerlerinin kira olması halinde ise kira desteği de bir ay süreyle uzatıldı.

Her Esnaf Desteklerden Yararlanamıyor

Salgın yüzünden zor zamanlar geçiren esnafa yönelik desteklerden ise her esnaf yararlanamıyor. Desteklerden yararlanmak için öncelikle basit usulde vergilendirmeye tabii olunması gerekiyor. Bu kapsamda aylık cirolarının belirli bir oranı geçmemesi de gerekiyor.

Bu şartları sağlayan taksi, terzi, manav gibi işletmelere yönelik, oluşan gelir kaybı kapsamında 1000 lira destek ödemeleri 1 ay daha devam edecek. Bunun yanında büyükşehirlerde faaliyet gösteren işletmelere işyerlerinin kira olması halinde 750 TL aylık destek, diğer şehirlerde ise 500 TL aylık destek sunulacak. Söz konusu destekler için başvuru yapmak isteyenler de 31 Mayıs saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden başvurularını yapabilecekler. Ayrıca alınan kararlar kapsamında Halkbank tarafından esnafa verilen kredilerin taksit ödemeleri de 1 Temmuz tarihine kadar ertelendi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu