Ekonomi Haberleri

Emekli Bayram İkramiyesinde Zam Ne Kadar Olacak?

Ramazan Bayramı yaklaştıkça tüm emekliler için verilen bayram ikramiyesi zam oranı da merak ediliyor. Alınan bilgilere göre zam tutarı henüz belirlenmemişken üç farklı alternatif üzerinde duruluyor

] }

Ramazan Bayramı yaklaştıkça tüm emekliler için verilen bayram ikramiyesi zam oranı da merak ediliyor. Alınan bilgilere göre zam tutarı henüz belirlenmemişken üç farklı alternatif üzerinde duruluyor. Buna göre ilk alternatif 6 ayda bir enflasyon farkının ikramiyelere yansıtılması üzerinde görülüyor. Böyle bir durumun olması halinde ise Ocak ayındaki yüzde 8,36 oranında fark ilk ikramiye olarak yansıtılacak.

İkinci ikramiye döneminde ise Temmuz ayında belirlenecek yeni enflasyon oranı tutarınca zam yapılmış olacak. Diğer bir senaryo ise yıllık enflasyon oranının ikramiye yansıtılması olarak öne çıkıyor. Bu durumda da 2020 yılı enflasyonu tutarı ikramiyelere yansıtılmış olacak, bu durum ise yüzde 14,6 oranında artış anlamı taşıyacak.

Emekli İkramiyesi Zam Kararı Bekleniyor

Diğer bir zam konusundaki alternatif ise ikramiyenin başlatılmış olduğu 2018 yılından beri günümüze kadar yaşanan enflasyon oranının ikramiyelere yansıtılması şeklinde öne çıkıyor. Emekli ikramiyeleri ile ilgili olarak yasal düzenleme uygulanıyorken sandıklar üzerinden emekli olanların da ikramiyeye dahil edilmesi isteniyor.

Bu kapsamda da 300 bin civarında emekli, talep yerine getirilmesi halinde emekli ikramiyesi alabilecekler. Emekli ikramiyelerine gelecek olan zam miktarının ise bayramdan önce açıklanması bekleniyor. İkramiyelerin ilk ödemesi ise Mayıs ayının başında, kurban bayramı ödemesi de Temmuz ayının ortalarında yapılacak. Bu kapsamda zamlı ödemelerin geçerlilik kazanması için iki haftalık süre içinde düzenlemenin de TBMM’ye getirilmesi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu