Ekonomi Haberleri

Elektronik Para Kuruluşları Birliği Kuruluyor

Kısa bir süre önce gündeme gelen Elektronik Para Kuruluşları Birliği TBMM genel kurulunda kabul edildi. Böylelikle Ödeme ve Menkul Kıymetler Mutabakat Sistemleri ve Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları hakkında çıkarılacak olan kanunla bazı kanunlar üzerinde değişiklik yapılmasının da önü açılmış oldu.

Alınan kararla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu konu hakkında sorumlu ve söz sahibi olacak. Elektronik para kuruluşları birliği bu işten elde ettiğini kazancı bankalar üzerinde hesap açarak buralarda tutmaya başlayacak. Böylelikle BDDK da ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruşlarından katkı payı almayacak.

Yeni kurulan kuruluşlara yetki merkez bankası tarafından verilecek. Aynı zamanda bankalar da bu konu ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapacaklar ve bankalara yetki yine TCMB tarafından verilecek. PTT de bu kapsama dahil ediliyor. PTT de bundan böyle elektronik ödemeler ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından denetlenecek. Yeni kanunla birlikte verilecek olan idari para cezalarının kapsamı ve oranı da yeniden gözden geçirilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam