] }
Ekonomi Haberleri

Ekonomik Kriz’de Kripto Paralar Alternatif Olabilir mi?

362 milyar dolarlık bankacılık devi JPMorgan Chase, bir sonraki ABD resesyonunun 2020’de gerçekleşmesi için yüzde 60’lık bir şans öngördü. Küresel bir piyasa çöküşünde, mevcut değer depoları için geçerli bir alternatif olarak kripto olabilir mi?

Araştırmacılar bu hafta bir notta şöyle yazdılar: “ABD’de bir yıl içinde bir resesyon olasılığı yüzde 28, gelecek iki yıl içinde yüzde 60’dan fazla artış gösteriyor. Önümüzdeki üç yıl içinde, oran nota göre, daha yüksek yüzde 80 var,” bildirdi .

Uzmanların Neden Bir Pazar Kazası Öngördüğünü

New York Federal Rezerv Bankası’na göre, 2019 yılı sonunda meydana gelen bir durgunluk ihtimalinin sadece yüzde 14,5’i var, bu da JPMorgan’un 2020’deki yüzde 60’lık şansından çok farklı.

Fark, küresel ekonomiye katkıda bulunabilecek her göstergeyi izleyen karmaşık JPMorgan modelinden geliyor. Bazı göstergeler tazminat artışı , tüketici ve iş duyguları ve iş gücüne katılımı içerir.

Amherst Pierpont’ta  ekonomist olan Stephen Stanley, 2020’nin bir sonraki ABD resesyonunun gerçekleşmesi için erken bir dönem olarak değerlendirilebileceğini, ancak ABD ekonomisinin düşük işsizlik oranı ve boğa piyasasıyla güçlü seyrederken, JP Morgan’a benzer bir duyguyu yansıttığını öne sürdü. Gelecek yıllarda bir durgunluk riski var.

Genel olarak, ABD’deki ekonomistlerin çoğunluğu önümüzdeki iki , üç yıl içinde gerçekleşecek bir durgunluk tahmin ediyor. Atlanta Araştırma Direktörü ve NABE’nin araştırma başkanlığını yürüten Federal Rezerv Bankası David Altig , ABD’deki iş ekonomistlerinin üçte ikisinin, çoğunlukla ticaret sorunları nedeniyle 2020 yılı sonuna kadar piyasanın çökeceğini bekliyor.

“Ticaret konuları, panelistlerin görüşlerini net bir şekilde etkiliyor” diyen Altig, Fed’in uyguladığı ticaret konularının ve yüksek faiz oranlarının ABD piyasalarını orta vadeli bir çöküşe karşı savunmasız bıraktığını belirtti.

  • Binance Coin Nedir? Binance Coin Fiyatı Ne Kadar? Yazıya Git
  • Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Fiyatı Ne Kadar? Yazıya Git
  • Bitcoin’de Short ve Long Nedir? Yazıya Git
  • Bitcoin Boğa Sezonu Son Durumu? Yazıya Git
  • Bitcoin Yükselişe Ne Zaman Başlayacak ? Yazıya Git

Kripto para bir alternatif mi ?

Birçok ekonomistin önümüzdeki iki yıl içinde bir piyasa çökmesi ve büyük bir durgunluk öngördüğü bir dönemde, kripto talebi hızla artmıştır.

Fidelity, Goldman Sachs ve Citigroup gibi finansal kurumlar, büyük kripto para birimlerinin fiyatlarına bakmamakla birlikte, dijital varlık piyasasına yatırım yapmayı planlayan kurumsal yatırımcıları hedeflemek için altyapı kurmuşlardır.

Bankalar ve yatırım firmaları, piyasadaki düzenleyici kesinliğin olmaması nedeniyle, kripto para birimi sektöründeki işletmelerin kurulmasını engellemiştir. Uzmanlar, kripto pazarına giren büyük finans kurumlarının aniden ortaya çıkan eğiliminin, geleneksel finans sektöründeki yatırımcılardan gelen kripto talebinin son birkaç ay içinde hızla arttığını belirtiyor.

Artisan Küresel Fırsatlar Fonu’nun portföy yöneticisi Jim Hamel’ın açıkladığı gibi, dijital ödemeler sektörü, son yıllarda doğal olarak yatırımcıları kripto-para birimlerine yönlendirebilecek, üstel büyüme gösterdi.

“Bu eğilime katkıda bulunan bir dizi rüzgâr vardır. Öncelikle, e-ticarette hızlı bir büyüme görüyoruz, bu da müşterilerin güvenli dijital ödeme yapabilmelerini gerektiriyor. Sınır ötesi işlemlerde büyüme ve giderek küreselleşen bir pazarın genel etkisi bu trendi hızlandırmaya yardımcı oluyor. ”

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu