Ziraat Altın Hesabı Ne Kadar Kazandırır?

Ziraat Altın Hesabı Ne Kadar Kazandırır?

Ziraat altın hesabı; Ziraat bankası üzerinden yatırımlarını değerlendirmek isteyen vatandaşların tercih ettiği bir yöntemdir. Geçmişten günümüze dek değer kaybetmeyen altın, yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen yatırım araçları arasındadır. Küçük ya da büyük miktarlarda yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için en önemli nokta, kuşkusuz güvenlik olacaktır. Bu noktada bankaların tercih edilmesi en güvenli adım olacaktır. Bankalar üzerinden açılan altın hesap ile vatandaşlar, sahip oldukları miktar kadar altın alarak hem paralarını güvende tutabilecek hem de kazanç elde edebileceklerdir.

Ziraat Altın Hesabı Nedir?

Ziraat altın hesabı; yatırımcıların birikimlerini değerlendirebilmek ve güvende tutabilmek amacıyla, altınlarını bankaya yatırması ile oluşan bir mevduat türüdür. Altın hesabı altının fiziki olarak saklanması sorununu ortadan kaldırabilecektir.

Bu nedenle kişilerin altınları çalınma, kaybolma gibi herhangi bir tehlike yaşamadan güvenle saklanabilecektir. Zaman içerisinde bu hesap, hem geleneksel yatırımcılar hem de küresel piyasalar üzerinde de gözde bir yatırım türü haline gelmiştir. Ziraat bankası üzerinden yatırımcılar vadeli ya da vadesiz olmak üzere 2 farklı şekilde altın hesabı açtırılabilecektir.

Ziraat Altın Hesabının Gram Altın Hesabından Farkı Nedir?

Ziraat altın hesabı, gram altın hesabından daha farklı bir sisteme sahiptir. Gram altın hesabında kullanılan altınların saflık derecesi vadeli- vadesiz hesap türünden farklı olarak 995/1000’dir. Gram altın hesabı yatırım hesabı üzerinden kullanılmaktadır. Ancak vadeli ya da vadesiz altın hesabı, yatırım hesabından farklı bir hesap türüdür. Gram altın hesabında saklama komisyonu alınacaktır. Vadeli ya da vadesiz olarak açılan altın hesabında saklama komisyonunun alınması söz konusu değildir.

Gram altın hesabı, bankanın altın stoğunda yeterli miktarın ve uygun fiyatın var olmaması durumunda alınamayacaktır. Ancak bu hesaplarda böyle bir sorunla karşılaşılmadan direkt alım yapılabilecektir. Son olarak gram altın hesabında tüm işlemler yalnızca 16:00- 18:30 saatleri arasında yapılırken, vadeli – vadesiz altın hesaplarında tüm işlemler bankanın mesai saatleri süresince yapılabilecektir. Gram altın hesabında alım- satım sınırlandırılırken, vadesiz altın hesabında günde en çok 6 kere 3000 grama kadar alım-satım yapılabilecektir.

Özel İçerik: Uzman Altın Yorumları? Vatandaşın Altın Yorumları?

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Getirisi

Ziraat bankası vadeli altın hesabı getirisi, bazı kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir. Ziraat bankası vadeli altın hesabı 1000/1000 saflık derecesindeki gram altın cinsiyle 30 ile 400 gün vade süresince açılabilen hesap türüdür. Ziraat bankası vadeli altın hesabının getirisi şu şekilde hesaplanabilecektir;

  • Bu hesap minimum 10 gram ve üzeri altın alımlarında açılabilmektedir.
  • Tasarruf mevduatı sigorta kapsamı içerisindedir. Ancak bu durum yalnızca 150 bin TL’ye kadar olan hesabı kapsayabilecektir.
  • Bu hesap sayesinde yatırımcı altını kaybetme ya da çalınma korkusu yaşamadan altınını saklayabilecek ve faiz getirisinden faydalanabilecektir.
  • Bu hesapta faiz tutarı üzerinden %15 kadar, stopaj kesintisi yapılacaktır.
  • Ziraat bankası vadeli altın hesabı faiz oranı piyasanın durumuna ve vade miktarına göre değişiklik gösterebilecektir.

Ziraat altın hesabı şubeler, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı gibi iletişim kanalları üzerinden açtırılabilecektir. Altın hesabı açtırmak isteyen ancak Ziraat bankasında herhangi bir hesabı bulunmayan yatırımcılar ise yalnızca şubeye giderek bu işlemi yapabileceklerdir.

Vade GruplarıOran
Vadesiz%0,00
1 - 29 gün arası%0,00
30 - 31 gün arası%0,50
32 - 91 gün arası%0,50
92 - 180 gün arası%0,50
181 - 364 gün arası%0,50
365 - 400 gün arası%0,50

* Minimum Vadeli Altın Mevduat Hesabı açılış tutarı 10 gr 1000/1000 saflıkta altındır.

İnceleyebilirsiniz: Kredi Erken Kapama Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı Karlı Mı?

Ziraat bankası vadesiz altın hesabı karlı mı? sorusuna yanıt vermeden önce vadesiz hesabın ne olduğundan bahsedilmelidir. Aslına bakıldığında vadesiz altın hesabı ile vadeli altın hesabının aynı olduğu söylenebilecektir. Aralarındaki tek fark vadeli altın hesabında belirli bir gün limitinin bulunması ve belirlenen gün süresince faizin işliyor olmasıdır.

Ancak vadesiz altın hesabında herhangi bir gün sınırlaması yapılmamıştır. Vadesiz altın hesabında da 1000/1000 saflık derecesinde gram altın alımı yapılacaktır. Ziraat altın hesabı getirisi ise şu şekilde sıralanabilecektir;

  • Bu hesap için minimum 10 gram altın alımı gerçekleştirilebilecektir.
  • 150 bin TL tutarına kadar yatırımı bulunan müşterilerin, mevduat hesabı sigorta kapsamı içerisinde olacaktır.
  • Güvenli bir şekilde altınlarının saklanabildiği bu hesapta, faiz işletilmeyecektir.
  • Bu hesaba sahip olan müşteriler hiçbir işlem ücreti ödemeden alım ya da satım yapabileceklerdir.
  • Hesap açan müşterilerinin altınlarının fiziki olarak alınabilmesi söz konusu değildir. Altınlar bankadan teslim alınmak istediğinde fiziki olarak verilmesi söz konusu olmayacaktır.

Ziraat altın hesabı vadesiz seçeneği şubeler, internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı kullanılarak açılabilecektir. Ancak Ziraat bankasında herhangi bir hesabı bulunmayan müşteriler yalnızca, şubeler aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilecektir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Hesaplama

Ziraat bankası altın hesabı hesaplama işlemi, bankanın kullandığı bir algoritma üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Altın hesabının ne kadarlık bir faiz getirisinin bulunduğunun belirlenebilmesi için, faiz oranı da bilinmelidir. Ayrıca faiz getirisi yalnızca vadeli altın hesabında vardır. Faiz oranı; altın miktarı, vade, piyasa şartları gibi kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu nedenle vadesiz ya da vadeli altın hesabı hesaplaması, ancak banka üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Yorumları

Ziraat bankası altın hesabı yorumları incelendiğinde, bu hizmetten yararlanan vatandaşların oldukça memnun kaldığı söylenebilecektir. Altın hesabının her anlamda bir avantaj sağlayacağını söyleyebilmek mümkündür. Normal şartlarda yaşam alanlarında altın saklamak güvenli olmamakla birlikte çalınma ve kaybolma olasılığı daima vardır. Ancak açılan bu hesap sayesinde altınlar fiziki olarak saklanmadığı için güven verici olabilecektir.

Ziraat altın hesabı vadeli altın seçeneği tercih edildiğinde, günlük faiz işleyecek ve yatırımcılar bu yol sayesinde kazanç elde edebileceklerdir. Vadesiz hesap tercih edildiğinde ise, altının piyasa fiyatına göre alım- satım yapan yatırımcı bu yolla kazanç sağlayabilecektir. Ayrıca vadesiz altın hesabında alım- satım sırasında herhangi bir işlem ücretinin alınmaması, kazancın kesintiye uğramasını engelleyebilecektir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.