Yutan Boğa Formasyonu Nedir?, Yutan Boğa ve Yutan Ayı Nedir?

Yutan Boğa Formasyonu Nedir?, Yutan Boğa ve Yutan Ayı Nedir?

Yutan Boğa Formasyonu; bir grafik içerisinde düşüş trendinde oluşur ve en önemli mum formasyonlarından biridir. Söz konusu formasyon 2 mumdan oluşmaktadır. Formasyondaki üçüncü mum ise oluşan formasyonu teyit etmek için kullanılabilmektedir. Formasyonda; birinci gün küçük siyah mum ikinci gün büyük beyaz bir mum oluşumu görülür.

İlk gün oluşan siyah mumun gövdesini, sonraki gün meydana gelen büyük beyaz mum tamamıyla içine alır. Birinci gün oluşan mumun gövdesinin kısa olması, formasyon oluşumunu etkilemez. Burada oluşan mumların iğneleri (kuyruk) ise önemsizdir.

Bullish Engulfing

Görselde görülen uzun beyaz mum oluşumu, bir önceki gün oluşan siyah mumun gövdesini tamamen kaplamış durumdadır. Söz konusu formasyonun oluşumu işte bu şekilde meydana gelir. Burada önemli olan tek nokta beyaz mumun siyah mumdan daha uzun olması gerektiğidir. Bu durum ise dipten bir yükseliş olduğunu gösterir. Sayılanlar (iğneler, doji hali vs.) dışındaki ayrıntılar Bullish Engulfing formasyonunun oluşumuna etki etmez.

Yutan Boğa Formasyonu Ne Anlama Gelir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi söz konusu formasyonun meydana gelmesinde en önemli etken, ilk gün oluşan mumun ikinci gün oluşan mumun içerisinde kalmasıdır. Formasyonun düşen veya düzeltme meydana gelen bir piyasada oluşması, bu formasyonda düşüş sinyalini bize vermektedir.

İlk siyah mum; piyasanın satış yediği fakat açılış ile kapanış arasındaki farkın görece olarak az olduğu anlamını taşır. İkinci gün piyasa açılışında satıcıların baskınlı ile önceki günün de altında açılır ancak gün içerisinde Boğalar (alıcılar) piyasada hakim olabilir. Bu durumda ilk gün oluşandan da büyük bir beyaz mum oluşur. Alıcılar piyasaya sert hakimiyeti ile kısa sürede siyah mumun bile üzerine çıkılabilir. Yutan Boğa Formasyonu nedir, işte bu şekilde daha iyi açıklanmaktadır.

Bullish Engulfing Ne Demek?

Bullish Engulfing ya da diğer adıyla Yutan Boğa durumu, yukarıda da bahsedildiği gibi alıcıların satıcılar üzerindeki hakimiyetini göstermektedir. Ancak formasyonun oluşum yeri düşüş trendinde ya da düzeltmelerde görüldüyse, bu formasyon bize düşüş sinyalini de verebilmektedir. Zaten var olan bir düşüş trendinde bir süre daha düşüş meydana geleceğini bu sayede anlamış oluruz.

Engulfing Bullish Ne Demek?

Engulfing Bullish, yatırımcıların sıklıkla araştırdığı terimlerden biridir. Ancak yukarıda anlatılanlarla aynı anlamları barındırır. Bazı yatırımcıları Bullish ve Engulfing kelimelerinin yerini değiştirerek bu terimi aratmaktadır. Terimin tam doğru kullanımı ise “Bullish Engulfing”tir.

Engulfing Bearish Nedir?

Bu terim “Ayı Dönüşü” olarak da bilinmektedir. Engulfing Bearish; teknik analizde önemli ve güvenilir bir mum formasyonudur. Hızlı yükselişlerin meydana gelmesinden sonra satışlar artmaya başlar, ardından piyasada yükselişin de etkisi azalır ve piyasa yerini satıcılara bırakır. Yükselen bir mumun gövdesini, sonraki gün meydana gelen düşüş mumu tamamen kaplar. Bu durumda satıcılar, alıcılara üstün gelmektedir. Yutan Boğa formasyonu oluşumunda meydana gelen durumun tam tersi olarak da açıklanabilir.

Yutan Ayı Formasyonu Nedir?

Yutan ayı formasyonu ya da diğer adıyla Engulfing Bearish; ilk gün oluşan yeşil mumun gövdesinin, ertesi gün meydana gelen kırmızı mumun tamamen kaplanmasına denmektedir. Burada anlamamız gereken ilk nokta, piyasada satıcıların baskın olduğudur. Örneğin Bitcoin’de sıklıkla karşılaşılabilen bu formasyon, bizlere düşüşün meydana geleceği sinyalini verebilir.

Burada önemli olan nokta, ikinci mumun ilk mumdan uzun olmasıdır. Oluşan iğnelerin ve ilk günkü mumun doji durumda oluşu, formasyonun oluşumunu etkilemez. Burada formasyon bizlere, daha düşük fiyatlara doğru bir kaymanın oluşabileceğini göstermektedir. Genellikle yükseliş trendinden sonra yutan ayı formasyonları meydana gelebilmektedir. Büyük bir ralli yaşayan kripto paralarda sıklıkla gözlemlenen bir formasyon olarak söylenebilir.

En Güvenilir Mum Formasyonları Nelerdir?

Teknik analiz, kripto para piyasası başta olmak üzere; emtialarda, değerli maden yorumlarında ve döviz yorumlarında sıklıkla başvurulan yöntemlerdendir. Teknik analizlerde ise genellikle mum grafiklerinden yararlanılır. Bu analiz yöntemi ilk olarak Japonlar tarafından 17. Yüzyılda pirinçler ile oluşturulmuştur.

Günümüzde ise grafik analizinde oldukça yarar sağlamaktadır. Peki, en güvenilir mum formasyonları hangileridir? Aşağıdaki listede güvenilir mum formasyonlarını bir araya getirdik.

  1. Yutan Ayı Formasyonu
  2. Yutan Boğa Mum Formasyonu
  3. Ters Çekiç
  4. Delen Mum
  5. Sabah Yıldızı
  6. Kayan Yıldız

Yukarıdakiler haricinde 8 adet daha mum formasyonu olduğu bilinmektedir. Yukarıdaki formasyonlar ise bir grafikte rastlandığında güvenilir sinyalleri yatırımcılara verebilmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.