Yeni Vergi Paketi Resmi Gazetede Yayınlandı

Yeni Vergi Paketi Resmi Gazetede Yayınlandı

Bir süredir gündemde olan yeni vergi paketi mecliste kabul edilmesinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayından sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni vergi paketi arasında en çok ilgi çekenler dijital hizmet sağlayıcılardan ve konaklama hizmetlerinden alınacak vergiler oldu.

Dijital Hizmet Vergisi

Sesli ve görüntülü olarak dijital ortamlarda verilen hizmetlerden artık dijital hizmet vergisi alınacak. Bu vergi en çok Youtube, Facebook, Netflix ve Spotify gibi görsel ve sesli olarak hizmet veren şirketleri kapsıyor. Bu ve benzer hizmet sunan şirketler eğer Türkiye'den elde ettikleri hasılat 20 milyon Türk Lirası ya da dünya genelinde 750 milyon Euro'dan az ise bu vergiden muaf olacaklar. Ancak bu vergilerin eninde sonunda yine tüketicinin cebinden çıkacağı biliniyor. Bunun ilk sinyali ise bu verginin yürürlüğe gireceğinin kesinleşmesinden hemen sonra Spotify ücretlerine yapılan zamlardı. Dijital Hizmet Vergisi şu anda %7,5 olarak belirlendi. Ancak Cumhurbaşkanının bu vergileri her zaman için arttırma ya da indirme yetkisi bulunuyor. Bu hizmeti veren şirketlerin yeni vergiler karşısında nasıl hareket edecekleri de ilerleyen günlerde belli olacak.

Konaklama Vergisi

Yeni vergi paketi arasında olan konaklama vergisi ise otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi ve yayla evi gibi tesislerde yapılan konaklama ve geceleme hizmetlerinden alınacak. Bununla birlikte herhangi bir konaklama olmasa da bu yerlerden alınan havuz, yeme içme, spor, termal ve eğlence hizmetlerinden de vergi alınacak. Konaklama vergisinin oranı şu anda %2 olarak belirlendi. Ancak 31 Aralık 2020 tarihine kadar bu hizmetin vergisi %1 üzerinden hesaplanıp alınacak. Cumhurbaşkanının bu vergi üzerinde de dilediği zaman indirim ya da arttırma yapma yetkisi bulunuyor. Bununla birlikte Türkiye'de kalan ve diplomatik haklara sahip olan kişiler ve uluslararası anlaşmalara gereğince vergi muafiyeti bulunanlar bu vergiden muaf tutulacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.