Yatırımcıların Dikkatine! Wells Fargo'dan Altın Tahmini Geldi: Altın Yıl Sonunda Bu Seviyelerden İşlem Görecek!

Yatırımcıların Dikkatine! Wells Fargo'dan Altın Tahmini Geldi: Altın Yıl Sonunda Bu Seviyelerden İşlem Görecek!

Altın karşısında galip gelen güçlü ABD doları altını 8,5 ayın en düşük seviyelerinde kadar indirerek değerlin sarı metalin fiyatına zarar veriyor. Bununla birlikte altının dolar karşısında güçlü duruşu da altının güvenli liman olma özelliğini azaltıyor. Fakat Wells Fargo bu durumla aynı fikirde değil. Wells Fargo’ya göre bu vaziyet, yılı hala ons başına 2000 doların üzerinde kapatma ihtimali olan altın için pek de önemli değil. İşte haberin diğer detayları…

Wells Fargo: ABD Doları Emtia Fiyatları Üzerinde Negatif Bir Etkiye Sahip

ABD doları endeksi 20 yılın en yüksek seviyelerinden işlem gördü. Bu olduğu sırada ABD 10 senelik hazine getirisi yüzde 2.921 oranında seyretti. Ağustos ayı altın vadeli işlemleri gün içinde yatay olarak hareket etti. Son olarak bir gecede 1.725 doların altında düştükten sonra ons başına 1.731.60 dolar işlem hacmine sahip oldu. Wells Fargo’nun reel varlık strateji başkanı John LaForge Pazartesi günü önemli açıklamalarda bulundu. Emtiaların ABD doları cinsinden fiyatlandırıldığını ifade etti. Sözlerine şu şekilde devam etti:

ABD doları yılın başından şimdiki zamana kadar yüzde 12 artış gösterdi. Bu kazancın hemen hemen yarısı geçen ay geldi. Bu tür büyük hareketler oldukça nadir meydana gelir. Fakat böyle bir durum olduğunda emtia fiyatları gerçekten zarar görmeye başlar. Daha geniş emtia endeksi de yükselen ABD doları ve artan resesyon endişesi sebebiyle zarar gördü. Endüstriyel metallere yönelik talep görünümünde de zarara girildi.

ABD doları arttıkça gelişen ülkelerdeki para birimlerinde düşüş yaşanır ve daha az satın alma gücü meydana gelir. LaForge, “Satın alma gücünde yaşanan bu kayıp emtia talebini ve emtia fiyatlarını negatif olarak etkileyebilir” ifadelerinde bulundu. Ayrıca “ABD dolarının geçen ayki gücü göz önünde bulundurulduğunda birçok emtia fiyatlarının özellikle de altının düşmesi pek sürpriz değil” açıklamasında bulundu. Altın ABD dolarının düşmesi ile yüzde 6 oranında geriledi. LaForge’nin düşüncesine göre sarı metal ABD doları fiyat hareketleri karşısında en hassas emtialar arasında bulunuyor.

Wells Fargo’dan Yatırımcılar İçin Sevindirici Altın Yorumu

Bundan sonraki dönem için Wells Fargo, doların zirveye yaklaşacağını öngörüyor. Fakat altının yüksek seviyelere gelmesi için kendi alanında yönünü belirlemesi gerekiyor. LaForge’nin tespitlerine göre altında görülen fiyat hedefi durgunluk nedeniyle ons başına 2.050 dolar seviyelerini görebilir. LaForge altın hakkında sözlerine şu şekilde devam ediyor:

2022 yıl sonuna kadar altın hedefinin 2.050 dolara ulaşması için kendi içinde bir sıçrama yaşaması gerekiyor. Şu anki durumda yaklaşık olarak yüzde 17 olacağını öngörüyoruz. Altının diğerlerine göre daha ucuz olduğundan yatırımcılar alım yapmaya başlayabilir. Hedeflerimizi tekrar gözden geçirmeye devam ediyoruz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.