Yatırım İçin Altın mı, Dolar mı Almalı 2022?

Yatırım İçin Altın mı, Dolar mı Almalı 2022?

Yatırım için altın mı, dolar mı almalı 2022 sorusu, belirli bir birikime sahip yatırımcıların en çok sorguladığı konuların başında geliyor. Belirli bir birikime sahip yatırımcılar, doğal olarak paralarını güvenilir ve kazandıran bir ortamda saklamak isteyeceklerdir. Bunun için tercih edilebilecek pek çok yatırım yöntemi bulunuyor. Bunlardan ikisi ise altın ve dolar almak. Ülkemizde oldukça önemli olan altın ve dolar, günden güne değerini arttırıyor. Buda yatırımcıların uzun vadede önemli kazançlar elde etmesini sağlayabilecektir.

2022 Yılında Gram Altın Fiyatları Neler Olur?

Koronavirüs sürecinde öne çıkan yatırım araçlarından biri olan altın, 2022 yılını oldukça verimli geçirdi. Altının önemli bir yükseliş yaşaması, yatırımcının geleneksel bir yatırım yöntemi olan altına talebini arttırdı. Yatırım için altın mı dolar mı alınmalı 2022 konusu öncesinde gram altının değerinin ne olduğuna değinmek gerekecektir. Gram altın şu sıralar 928 TL’den alınabiliyor.

Altın ons bazında ise ortalama 1978 dolardan işlem görüyor. İnvestAZ araştırmalarına göre 2022 önemli bir yükseliş gösterecek. Özellikle son birkaç aydır önemli bir yükseliş grafiği çizen altın 1900 doların altına düşmemesi ile yatırımcısının yüzünü güldürdü. Yıl içerisinde en dip ons seviyesini 1978 dolar ile gören altın, bu seviyede yalnızca birkaç gün kalarak, yeniden 1950 dolar seviyesine çıkmayı başardı.

Euro/ dolar paritesinin 1.08’nin üzerine çıkması aslında altının ne kadar hareketleneceği konusunda ipuçları veriyor. Parasal genişlemenin devam edileceğinin sinyallerinin verilmesi, altının önümüzdeki yıl içerisinde iyi bir yatırım aracı olacağı söylenebilir. 2022 yılında yaşanan 1900-2000 dolar hareketliliğinin bir başlangıç bile olmadığını savunan uzmanlar, yatırımcıların elinde altın tutması gerektiği önerisinde bulunuyor. 2022 yılında gram altın fiyatı ne olur konusunda ise net bir rakam verilebilmesi mümkün değil.

2022 Altın Fiyat Tahminleri

2022 yılında altının yükselişini sürdüreceği konusunda tüm uzmanlar aynı düşüncede yer alıyor. Yüksek likidite, teşvikler, düşük faiz oranları ve dolar endeksinin durağan seyrinin altına olumlu yansıyacağı ve ons değerinin 1850 doların üzerinde yer alacağı düşünülüyor.

Ancak bir yıl gibi kısa bir vadede 2100 bandına ulaşabilmesi oldukça zor görünüyor. Piyasa analistleri, ilerleyen dönemlerde altının yükselişini baskılayan herhangi bir durumun yaşanmaması halinde 2021’in altının yılı olacağı görüşünde olduğunu açıkça belirtiyor. Şu sıralar ons değeri 1823 dolar olan altın 2022 altın fiyatı tahminleri olarak 1850-1980 dolar seviyeleri gösteriliyor.

2022 Dolar Tahmini

Yatırım için altın mı dolar mı 2022 konusunda, dolarında ne kadar güvenilir ve güçlü bir yatırım aracı olduğuna değinilmek gerekiyor. Ülkemizin en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan döviz, özellikle uzun vadede oldukça kazançlı olabiliyor. Yaklaşık 5 yıl içerisinde kendi değerini 3’e katlayan dolar, kısa vade için riskli bir yatırım aracı olabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise, doların sık dalgalanmalar yaşıyor olması.

Yatırımcının uzun vadede birikimini dolar alarak saklaması, ilerleyen dönemlerde ciddi ciddi kazanç sağlamasına yardımcı olacaktır. HSBC tarafından yapılan analizlerde 2022 dolar tahmini yapılarak, doların önümüzdeki sene içerisinde altınla koordineli hareket ederek yükseleceği yönünde bilgiler paylaşıldı. Ancak paylaşılan verilere göre 2022’nin ilk aylarında dolar durağan bir seyir halinde devam edebilir. Bu yükselişinin 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasında yaşanması bekleniyor.

Şu Anda Altın mı Dolar Mı?

Yatırım için dolar mı altın mı 2022 alınması konusuna aslında yatırımcı karar verebilecektir. Kısa vadede her ikisinin de yüksek meblağlarda getirisi olmayacaktır. Ancak uzun vadede her iki yatırım aracının da birbiri ile koordineli olarak yükseliş yaşayacaklarını söyleyebilmek mümkündür. Bu nedenle şu anda altın mı dolar mı sorusuna net bir yanıt verilemeyecektir.

Yatırımcının elindeki birikimi, seçilebilecek yatırım aracı konusunda ipuçları verebilir. Birikimi yüksek olan yatırımcı için en ideal birikim yöntemi altın alımı alacaktır. Yatırımcı gram altın, çeyrek, yarım, tam ya da reşat altını gibi değer kaybetmeyen ve işlenmemiş saf altın üzerinden yatırım yapabileceklerdir. Ancak birikimi fazla olmayan bir yatırımcının döviz alarak birikimini bu yönde yapması, en doğru karar olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.