Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Neden Zarar Ediyor?

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Neden Zarar Ediyor?

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT, bir kaç yıldır ülkemizin gündeminde yer alan kurumlardan bir tanesi. Bunun sebebi ise yıllardan beri süregelen ve TRT için vatandaştan alınan vergiler. Pek çok kişi bundan 20-25 yıl öncesinde özel televizyonlar ortaya çıkmadan önce alınan bu vergiden şikayetçi değillerdi. Ancak günümüzde hem özel televizyonlar hem de internetin ortaya çıkmasıyla insanlar TRT kanallını eskisi kadar izlememelerine rağmen TRT için vergi ödemeye devam ediyorlar.

Bandrol Vergisi Hala Alınmakta

Eskiden sadece beyaz eşya dükkanlarından alınan televizyon fiyatlarının içine yedirilen bandrol vergisinin kapsamı geçtiğimiz yıllarda genişletilmiş ve cep telefonlarından % 6, bilgisayar ve tabletlerden ise % 2 oranından TRT bandrol vergisi alınmaya başlamıştı. Bugün ise bu vergilerin kapsamının neden genişletildiği bir defa daha anlaşılmış oldu. Çünkü Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 2018 yılını tam 92 milyon TL zararla kapadığını açıkladı.

2 Milyar 657 Milyon TL Gelir

TRT'nin 2 milyar 657 milyon TL gelirine rağmen 92 milyon TL zarar etmesi giderlerinin de ne kadar fazla olduğunu bizlere gösteriyor. TRT tarafından yapılan açıklamada ise ortaya çıkan zararın kurumda çalışan 1786 kişinin bir anda emekli edilmesinden sonra onlara ödenen kıdem tazminatı yüzünden meydana geldiği belirtildi.

Konu ile ilgili konuşan CHP Milletvekili Atilla Sertel TRT'nin mevcut gelirinin sadece %10'unun reklamlardan elde edildiği, geri kalan % 90'lık kısmın ise halkın cebinden çıkan vergiler olduğunu söyledi. Sertel, TRT'nin giderlerinin 2017 yılından sonra %59 oranında arttığını belirterek, buna rağmen yetkililerin bu giderleri görmezden gelerek, zararın sebebini ödenen kıdem tazminatlarına bağlamalarının gerçekçi bir açıklama olmadığını söyledi.

TRT, elektrik faturaları da dahil olmak üzere pek çok kalemden kendisine pay almasına rağmen devlet bütçesinden de para almaya devam ediyor. 2018-2015 yılları arasında merkezi bütçeden "görev zararı" adı altına toplam 55 milyon 33 bin tl para aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.