Türkiye İş Bankası'ndan kâr payı açıklaması: İşte dağıtılacak miktarlar ve ödeme tarihi

Türkiye İş Bankası'ndan kâr payı açıklaması: İşte dağıtılacak miktarlar ve ödeme tarihi

Türkiye İş Bankası'nın Olağan Genel Kurul toplantısında alınan kararlar doğrultusunda pay sahiplerine dağıtılacak kâr payı miktarları belli oldu.. İş Bankası'nın açıkladığı kâr payı detayları ve ödeme tarihi

Türkiye İş Bankası'nın yıllık olağan genel kurul toplantısı dün gerçekleştirildi ve alınan kararlar Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre, banka 2022 yılı için kâr payı dağıtımı yapacak. Bu kapsamda, 1 lira nominal değerli paya ödenecek nakit kâr payı A Grubu hisseler için net 97,46 lira, B Grubu için net 3,90 lira, C Grubu için net 0,83 lira ve Türkiye İş Bankası Kurucu payları için 14,15 lira olarak belirlendi.

Kar payının peşin olarak 3 Nisan tarihinde ödeneceği ve pay biçiminde ödeme yapılmayacağı açıklandı. Banka ayrıca olağan genel kurul toplantısında, kayıtlı sermaye tavanının 10 milyar TL'den 25 milyar TL'ye yükseltilmesi ve kayıtlı sermaye tavanı izin süresinin 2027 yıl sonuna kadar uzatılması için esas sözleşmenin 5. maddesinin tadilinin de onaylandığını açıkladı.

Türkiye İş Bankası'nın kâr payı dağıtımı yapacak olması, bankanın hissedarları ve yatırımcıları tarafından merakla bekleniyordu. A Grubu hisselerine yapılacak yüksek orandaki kâr payı ödemesi, bu hisseleri elinde bulunduran yatırımcılar için oldukça olumlu bir gelişme olarak nitelendiriliyor. Bankanın kayıtlı sermaye tavanının yükseltilmesi ve izin süresinin uzatılması ise, bankanın büyüme stratejisine uygun olarak gerçekleştirilen bir hamle olarak değerlendiriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.