Trend Çeşitleri Nelerdir?

Trend Çeşitleri Nelerdir?

Teknik analizlerde en önemli noktalardan biri de trendlerdir. Trend ise bir finansal ürünün yönüdür. Trendlerin aşağı mı yukarı mı olduğunu anlamak bazı durumlarda zor olabilir çünkü grafikler genelde düz çizgi şeklinde aşağı ya da yukarı olarak hareket etmeyebilirler bazen zikzak şeklinde de hareket ederler. Teknik analizlerde ise finansal bir ürünün düşük ile yüksek değerleri trendleri oluşturmaktadır.

Trendler 3'e ayrılır ;

  • Yükselen Trend:  İlgili olan finansal ürünün fiyatlarının yeniden yüksekler yaparak sürekli bir şekilde yükselmesi sonucu ile oluşmaktadır. Artış trendinde olan piyasadaki işlemler alış yönünde olduğundan fiyat hareketlerinin aşağı sınırının belirlenmesinde önem taşımaktadır. Fiyatlar ise trend çizgisini kırdığı anda eğilim zayıflamaya başlar ve trendin de yönü değişir.  Fiyat değişimlerini aşağıdan sınırlayan trend hattına “destek çizgisi” (support line)  denir.
  • Alçalan Trend: Yine ilgili finansal ürünün fiyatlarının yeniden düşükler yaparak sürekli bir halde düşmesi sonucu ile oluşmaktadır.  Bu fiyat dalgalanmalarının zirve noktasından çizilen trend hattı ise düşüş yönündedir. Düşüş trendi olduğu zamanda zirve noktasından çizilen bu direnç hattı  ''Resistance line'' olarak isimlendirilir. Düşüş trendinde gerçekleştirilen işlemler satış yönlü olur.
  • Horizontal(Yatay) Trend: Dip ve tepe seviyelerinde çok sığ hareketlerin olmasına  horizontal(yatay) trend denmektedir. Bu trend belirli bir trend yönünün olmadığı ve fiyat değişimlerinin de yatay bir düzlemde gerçekleşmiş olduğu bir modeldir. Bu tarz trendlerde direnç ile destek hatlarını çizmek mümkündür ama fiyat hareketlerini hız ve zaman bakımından önceden tahmin etmesi de mümkün değildir.

    Piyasalar bazen düşüş ve yükseliş trendi sonrası ters yönlü harekete geçmek adına kararsız kalabilirler. Böyle olunca da yatay aralıkta düşüş ile yükseliş hareketleri gözlemlenmelidir.  Bu durumlarda piyasa yatay bir seyre geçmiş ve trend sonlamasıylşa birlikte yeniden düşüş veyahut yükseliş trendi başlar.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.