Tom DeMark Göstergesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Tom DeMark Göstergesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Tom DeMark göstergesinin çalışma presini oldukça basit. Göstergenin mucidi analiz yapmakla uğraşırken bir hareket gözlemliyor

Gerek kripto para analizi yaparken gerekse kısa vadede al sat yaparken faydalanmak için kullanılan pek çok gösterge mevcut. Bu göstergelerden en çok kullanılanlardan bir tanesi ise Tom DeMark göstergesi. Tom DeMark, DeMark Analiz Şirketinin kurucusu ve CEO’su. Analizleri sırasında çok çeşitli yöntemler denemekte. Bu denemelerin bir tanesinde ise kendi adını vermiş olduğu Tom DeMark göstergesini buluyor.

Tom DeMark göstergesinin çalışma presini oldukça basit. Göstergenin mucidi analiz yapmakla uğraşırken bir hareket gözlemliyor. Bu hareket kripto paranın yukarı ya da aşağı hareketi sırasında en fazla 9 çubuk hareket etmesi. Bir başka deyişle ister dakikalık isterse saatlik dilimler içinde hiç fark etmeksizin yükselişler ve alçalışlar en fazla 9 çubuk olmakta. 9 çubuktan sonra genellikle hareket edilen yönün tersine bir hareket meydana gelmekte. Bu göstergeyi kullanırken her çubuk birden dokuza kadar bir numara ile adlandırılıyor. Eğer 9’a varmadan hareketin yönü değişirse çubuk numaralandırması yeniden 1’den başlıyor.

Tom DeMark Göstergesi Nedir? Nasıl Çalışır? Tom DeMark Göstergesi Nedir? Nasıl Çalışır?

9 Çubuk Hareketinin Anlamı Ne?

İşlem yapmaya başlamadan önce bu göstergeyi kullanarak kripto paranın daha ne kadar yükselebileceği ya da düşebileceği hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. Ancak elbette size bu hareketlerin çok ya da az olacağına dair bir bilgi verilmiyor. Sadece hareketin ne kadar daha sürebileceği hakkında fikir sahibi olup ona göre işlem açıp açmamaya karar veriyorsunuz.

Tom DeMark göstergesi tek başına kullanıldığı gibi başka göstergelerle birlikte de kullanan kişiler var. Ancak pek çok kişi fazla göstergelerin kafa karıştırıcı olduğuna inandıkları için kullanmamaya özen gösteriyorlar. Analiz yaparken fikir sahibi olup bir çıkarım yapabilmek asıl amaç olduğu için bu gösterge tek başına kısa vadeli işlem yapanların işine yaramakta.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.