Temettü Verimi Yüksek Hisseler Nelerdir 2023

Temettü Verimi Yüksek Hisseler Nelerdir 2023

Temettü verimi en çok olan borsa hisseleri nelerdir, temettü veren hisse almak mantıklı, hangi temettü hisseleri alınmalı?

Temettü kavramını kısa ve anlaşılır bir şekilde tanımlayacak olursak küçük ve büyük olan her ölçekli olan firma ya da işletmelerin belli bir dönem süresince kazandıkları kardan kendilerine ortak olan diğer işletmelere bu kazançtan belli oranlarda hisse senedi şeklinde veya nakit olarak verilmesi işlemidir.

Temettü diğer adı ile kar payı olan bu işlemde firmalara dağıtılacak olan kar oranları tamamen her bir işletmeye özel olarak belirlenip hesaplanmakta ve ona göre kar payları dağıtımı yapılmaktadır. İşletmelere dağıtımı yapılan kar paylarının miktarları işletmelerin sahip oldukları pay hakkına göre hesaplanmaktadır.

Bununla birlikte yine temettü hisseleri oranları da her bir firmanın dönemsel ve yıllık olarak elde ettikleri kar zarar oranı dikkate alınarak da belirlenmektedir. Böyle olunca da temettü hisseleri ve oranları birçok yatırımcı tarafından fazlaca izlenmekte ve önemli olmaktadır.

Temettü verimi yüksek hisseler için birçok yatırımcı arayış içinde olduğundan bu konuda onlara yardımcı olacak bazı bilgileri bu yazıda bir araya topladık.

Temettünün Kazançlı Olan Yönleri

Temettünün yatırımcılar için olan karlı yönleri tamamı ile işlem yapılacak olan hisse türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Hisseler bilindiği gibi kendi içlerinde normal hisse ile pay dağıtan hisse olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

Normal hisselerin her birinde kar payı tamamen hissenin değerine göre hareket etmektedir. Yani hisselerin değeri ne kadar değerlenirse kar payı da o oranda artış göstermektedir. Pay dağıtan hisselerde ise durum daha farklıdır. Bu hisselerde kar oranları yılın belli dönemlerinde dağıtılmaktadır ve bu şekilde olan kar payı dağıtımları birçok işletme için yüksek meblağlara tekabül edebilmektedir.

Bu da yatırım yapmayı düşünen kişiler için uygun zamanlarda alınan temettülü hisse ve yapılan girişimler ile oldukça iyi kar elde edebilme fırsatı yakalayabilmektedir. Akıllı ve doğru zamanda yapılan bu tür yatırımlar kişilere ciddi oranda kar elde etmelerine yardımcı olmaktadır.

Bu hisse gruplarında yatırımcılar diğer hisse gruplarına nazaran biraz daha fazla zarar etmekten korunabilmektedir ve diğer yandan da yine daha fazla kazanç elde edebilmektedir. Temettü verimi yüksek hisseler takibi ile sizde ciddi anlamda kar elde edebilir, kazancınızı katlayabilirsiniz.

Temettü Verilme Zamanı

Temettü zamanı genellikle belirli bir kurala ve sürece uygun olarak hesaplanmakta ve ona göre verilmektedir. Bilindiği gibi temettü dağıtımında her zaman için bir alt oran hesaplanır ve ona göre dağıtım kararı verilmektedir. Alt oran belirlenmesi ise belli bir hesaplama yöntemine göre yapılmaktadır.

Yani her bir firmanın dağıtım yapacağı miktar o yıl içerisinde elde etmiş olduğu net olan kazancın en az % 20 kadarını dağıtmaktadır. Bu oran en az olan miktar olup her bir firma dağıtım yapacağı miktarı dilerse artırabilmektedir. Yani alt oran üzeri dağıtım yapılması tamamen firmaların prensiplerine bağlı olarak değişmektedir.

Temettü dağıtımı olmayan hisselerde ise elde edilen kazanç ve kar oranları doğrudan cüzdana transfer edilmektedir. Temettü dağıtımı tamamlanıp bittikten sonra artık sonraki gerçekleştirilen bütün işlemler bir sonraki dağıtıma dahil edilmektedir.

Temettü Verimi En Yüksek Hisseler

İşletmelerin temettü verimi yüksek hisseler mi değil mi diye incelemelerde bulunmak için göz önünde bulundurulması gereken bazı parametreler bulunmaktadır. Bunlar; işletmelerin 10 yıl süresince elde etmiş olduğu temettü verimi ile yıl sonunda ne kadar oranlardan temettü dağıtımı gerçekleştirdiği, son 5 yıl ila 3 yıl içerisinde ne kadar oranlarda temettü verimi elde ettiği ve bu yıllar sonunda ne kadar temettü dağıtımı gerçekleştirdiği tespit edilmelidir.

Bu saydığımız kriterler göz önünde bulundurulduğunda karşımıza çıkan temettü verimi en yüksek hisseler sahibi olan işletmelerin Isyat ve Oyakc olduğu görülmektedir.

yuksek-temettu-veren-hisseler.png

En Yüksek Temettü Veren Hisseler 2023

  • VERTU (%25.9)

  • PAGYO (%15.2)

  • YGGYO (%14.0)

  • EREGL (%11.2)

  • ISYAT (%8.3)

  • ENJSA (%8.1)

  • ISDMR (%8.1)

  • TBORG (%7.7)

  • PETUN (%7.1)

  • PSDTC (%7)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.