Teknik Analiz Nedir? Nasıl Teknik Analiz Yapılır?

Teknik Analiz Nedir? Nasıl Teknik Analiz Yapılır?

Teknik analiz piyasa hareketlerini gözlemleyerek gelecekle ilgili tahmin yapma işlemidir. Elbette bir müneccimlik ya da medyumluk değildir. Eldeki veriler ışığında ve çeşitli analiz yöntemleri kullanılarak sonuçlara ulaşılır. Bu sonuçlar her zaman doğru çıkmayabilir. Bunun sebebi ise her zaman için beklenmedik hareket ve olayların meydana gelme olasılıklarının olmasıdır. Bazı durumları analizlerle açıklamak mümkün olmamaktadır.

Teknik Analiz Nasıl Çalışır?

Analizlerin ana prensipleri gelişen olayların rastgele olmadığı ve her zaman için bir açıklama yönteminin bulunması üzerine kuruludur. Bu açıklama yöntemi analizin bütününü oluşturur. Elde olan veriler çeşitli yöntemlerle değerlendirilir. Bu yöntemler analizi yapan kişiden kişiye farklılık gösterir. Farklı yöntemler kullanarak aynı sonuçlara ulaşmak analiz sırasında sıklıkla görülen bir olaydır. En iyi analistler ellerindeki tüm imkanları kullanarak analiz yapma yolunu seçerler. Bu sayede de tüm olasılıkları değerlendirmiş olup bir şeylerin gözlerinden kaçmasının da önüne geçerler.

Gösterge Nedir?

Analistler teknik analiz yaparken çeşitli yardımcı grafik araçlarını kullanırlar. Bu grafik araçlarının her biri elde olan verileri farklı yönleriyle değerlendirmeye yarar. Göstergeler gelecekte meydana gelecek durumlar hakkında önemli bilgiler verebilirler. Her göstergenin bir çalışma mantığı vardır ve bu mantık bir dizi matematiksel işlem sonucunda ortaya çıkar. Bir başka deyişle piyasaya hareketleri bir dizi matematik işlemi içinden geçirilerek gelecekle ilgili tahminler ortaya koyar. Hiçbir gösterge tek başına ayrıntılı bilgiler vermez. Bu yüzden değişik göstergelerin aynı anda kullanılması her zaman için daha doğru bilgiler elde edilmesini sağlar. Günümüzde en çok bilinen ve kullanılan gösterge RSI olarak adlandırılan göreceli güç endeksi göstergesidir. Zaman içinde fiyatların nasıl ilerlediğini gösteren bu gösterge fiyatlandırma verileri üzerine çeşitli matematiksel formüller uygulayarak sonuçlar çıkarır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum