Tek Fiyattan Emir Toplama Nedir?

Tek Fiyattan Emir Toplama Nedir?

Sermaye piyasa kurulunun yapmış olduğu tek fiyattan emir toplama herhangi bir kural olmaksızın ya da bir yere bağlı olmayan varlıklar üzerinden işleyebilmektedir. Bunun yanında yine tek fiyattan emir toplama hisse senetleri gibi birçok varlığın karar verilen bir fiyat üzerinden gün içerisinde ayarlanan saat içerisinde alış ve satışının sağlanması işlemidir.

Sermaye piyasa kurulu genel olarak bütün volatilesi yüksek olmayan hisselerde bu yöntemi uygulamaktaydı. Fakat, yapılan son yenilikler ile birlikte artık volatilesi yüksek olan hisseler ve diğer değerli varlıklar üzerinde de bu alış ve satış yöntemi uygulanabilmektedir. Bu sistemin uygulanmasındaki en büyük hedeflenen şey varlıklar üzerinde sürekli süregelme ihtimali olan fiyat dalgalanmasını önleyerek genel olarak yatırımcıları korumaktır.

Tek Fiyat Emir Toplama Ne Kadar Sürer?

Birçok yatırımcının en fazla merak ettiği sorulardan biri de tek fiyat emir toplama ne kadar sürer ve gün boyunca devam edip etmeyeceğidir. Tek fiyattan emir toplama ve tüm aşamaları tamamı ile Sermaye Piyasa Kurulu tarafından kontrol edilmekte ve yönetilmektedir.

Bu süreçte işlemlerin kaç gün ve kaç saat süreceği, nasıl gerçekleşeceğine dair birçok şey yatırım aracına ve bazı faktörlere bağlı olarak özel şekilde ayarlanmaktadır. Bu nedenle işlemlerin süresi ile ilgili net bir zaman dilimini tanımlamak doğru olmayacaktır.

Özel içerik: Ölü Kedi Sıçraması (Death Cat Bounce) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Tek Fiyat Emir Toplama İçin Belli İşlem Saati Var Mıdır?

Tek fiyat emir toplama işlem saatleri ve günü dahil bütün neredeyse bütün kriterler Sermaye Piyasa kurulu tarafından belirlenir ve belirlenen saatlere göre yönetilir.  Genel olarak gün içerisinde en az beş kez olmak kaydı ile emir toplama yapılır.

Gün içerisindeki saatlerde yine sürece uygun olarak bölünür ve ona göre de hareket edilir. Bu saatlere yatırımcılar doğrudan kurul ana sayfasından ulaşabilmektedir. Gün içerisinde var olan bütün tek fiyat emir toplama işlemleri tamamlanmaya çalışılmaktadır. Fakat, o gün içerisinde yetişmeyen tüm emirler bir sonraki işlemlere dahil edilerek devam ettirilmektedir.

Tek Fiyat Emir Toplama Hisseyi Nasıl Etkiler? Hisselerde Durma Meydana Gelir Mi?

Evet, tek fiyat emir toplama sırasında hisselerde geçici süre ile bir durgunluk meydana gelebilmektedir. Bu beklenen bir durumdur. Hisselerde meydana gelen bu durgunluğun sebebi de tamamen tek emir fiyat toplama sırasında yapılacak olan bütün işlemler genel bir sıraya ve saatine göre çalışmaya başladığındandır.

Her bir finansal girişi ve yapılacak hareket kendine ayrılan saati ve zamanı beklemektedir. Burada amaç tamamı ile yatırımcıların daha dengeli ve doğru şekilde hareket edebilmesi için piyasayı yönetip tam şekilde stabilize etmektir. Bu nedenden dolayı da bazı ayarlanan zaman dilimlerinde hisselerde durma olabilir.

Tek Fiyat Emir Toplama İyi Midir?

En sık merak edilen sorulardan bir tanesi de tek fiyat emir toplama iyi midir olmaktadır. Yatırımcıların çoğunluğu bu yöntem ile hisse alış ve satışlarını olumlu yönde etkileyip etkilemeyeceğini genellikle sorgulamaktadır. Buna bizlerde ne yazık ki net bir cevap veremiyoruz.

Çünkü, tek fiyat emir toplama yöntemi resmi kurumlar tarafından tamamı ile haksız rekabetin önüne geçmek ve yatırımcıların zarara uğramasını önlemek amacı ile oluşturulmuştur. Burada elbette öncelik olarak yatırımcıları korumak söz konusu olsa da diğer yandan yine elinde yüksek hisseyi bulunduran taraflar yine avantajlı olarak devam etmektedir.

Her ne kadar hisse alış ve satışları belli kontroller altında yürütülmeye devam edilse de yine de bu sürecin tüm ipleri ele alınamamaktadır. Hisse alış ve satışlarında yine kişiler istediği şekilde ellerindeki varlıkları değerlendirip satabilmektedir.  Sermaye piyasa kurulu bu konuda tüm yönetmelik ve kuralları koyup süreci yönetse de durum yine büyük hisseye sahip olan yatırımcılara göre hisse değerleri değişiklik gösterebilmektedir.

Özel İçerik: En ucuz Hisseler Nelerdir?

Tek Fiyat İşlem Yöntemi Satış ve Alış Süreci

Bu yöntem ile alma ve satma süreçleri birçok yatırımcıya karmaşık gibi görünse de aslında oldukça kolay bir sürece sahiptir. Tek fiyat işlem yöntemi satış ya da yapmak istediğiniz işlemler ile ilgili her bir oturum başlamadan önce istediğiniz fiyattan emir girişi yapmalısınız.

Burada girmiş olduğunun miktar sizin malı ya da hisseyi almak istediğiniz ücret olarak kayıt edilecektir ve buna göre alış süreciniz devam edecektir. Sisteme emir olarak girip tanımlamış olduğunuz bu miktar yeteri miktarda alıcı olan katılımcılara ulaşırsa verdiğiniz fiyat üzerinden işleminiz gerçekleşmektedir.

Alıcı bulduğunuz durumda tek fiyat işlem yöntemi ile kısa ve kolay yoldan talebinizi yerine getirebilmektesiniz. Eğer vermiş olduğunuz fiyat üzerinden herhangi bir alıcıya ulaşamaz iseniz o oturum için emriniz tamamlanır ve sonraki oturuma girmiş olduğunuz emir doğrudan aktarılır.

Burada sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sistem kendisi otomatik olarak emrinizi sonraki oturuma aktaracaktır. Gün sonuna ve tüm oturumlar tamamlanana kadar ve sizin vermiş olduğunuz emirden alıcı bulunana kadar talebiniz sürekli aktarılır.

Eğer ki girmiş olduğunuz fiyat üzerinden herhangi bir alıcıya gün sonunda da ulaşamaz iseniz vermiş olduğunuz emir reddedilir ve işleminiz sonlandırılır. Diğer gün yeniden oturumlar başlamadan öncesi başvuru yapmanız ve emir girmeniz sizden istenir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.