TD Securities, Altın ve Doların Ne Yönde İlerleyeceğini Açıkladı!

TD Securities, Altın ve Doların Ne Yönde İlerleyeceğini Açıkladı!

Merkez Bankalarının karar haftasında euro, dolar karşısında bir nebze güç kazanımı yaparken, TL değerinde düşüş oldu. Kanadalı Yatırım Bankası TD Securities analistlerinden ise altın ve dolar fiyatlarına ilişkin değerlendirme geldi. İşte detaylar…

Küresel Ekonomide Durum Ne Yönde?

ABD’de şirket kararlılıklarının ekonomist beklentilerini geri bırakması sebebi ile finansal açıdan pozitif bir hava oluştu. Küresel enflasyona ve resesyona yönelik kaygılar yerini sektör bazlı değerlendirmelere bırakıyor.

FED’in bir sonraki faiz artırımını 75 baz puan yapacağına yönelik beklentiler sürüyor. Buna bağlı olarak piyasada pozitif bir eğilim bulunuyor. Diğer yandan FED’in Eylül toplantısı ardından ise 50 baz puanlık faiz artırımı yapması ekonomistlerce bekleniyor.

Dolar Güç Kazanabilir mi?

Dün Avrupa’da açıklanan veriler ışığında Euro bölgesinde senelik enflasyon %8.6 ile rekor kırdı. Bu yükselişin sebebinin ise enerji fiyatlarındaki artış olduğu belirtildi. Merkez Bankasının faiz artırımında 50 baz puanı tercih edeceğine yönelik beklentiler kuvvetlendi.

TD Securities analistleri piyasaya yönelik açıklamalarda bulundular. Analistler, “Bunun başka bir yolu yok. FED’in elinde bir enflasyon sorunu mevcut. Bu yüzden dolar, döviz piyasalarının kıralı olmaya devam edecek.” ifadeleri ile ilerleyen haftalarda doların artabileceğine dikkat çektiler.

Altın, Dolar Karşılaşmasında Galip Kim Olacak?

Analistlere göre, ABD Merkez bankası bir sonraki hamlesinde 75 baz puan faiz artırımı yapabilir. Japonya ve Avrupa Merkez Bankası kararları öncesinde ise altın fiyatlarının yatay bantta yer alacağını işaret ettiler. Analistler, altın piyasası hakkında konuşurken,” Fiyatlar, pandemi öncesi seviyelere meydan okuyor. Ancak altında spekülatif hareketi mümkün kılan gurup, FED’in şahin politikası karşısında acı hissetmeye başlayabilir.” sözlerini kullandılar.

TD Securities analistleri, geçen haftalarda iyi miktarlı uzun vadeli işlemlerin gündeme gelmesine rağmen, büyük pozisyonların savunmasız kalacağını düşünüyorlar. Analistlere göre, tasfiye boşluğunda büyük pozisyonlu altın işlemi yapanlar, savunmasız kalacak çünkü sarı metalde düşüş gelebilir. TD Securties değerlendirmesine göre orta vadede dolar değerlenirken, altında değer kayıpları tabloya gelebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.