Şubat Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı, Beklentilerin Üzerinde Sonuç Çıktı

Şubat Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı, Beklentilerin Üzerinde Sonuç Çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından Şubat ayına ait olan üretici ve tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı. Buna göre tüketici fiyatlarında yıllık artış oranı yüzde 15,61 olarak belirtildi ve bu durum beklentileri aştı. Verilere bakıldığında üretici fiyatlarında yaşanan artış hareketinin de devam ettiği tespit edildi. Şubat ayında üretici fiyatlarında yıllık baz bakımından yüzde 27,09 oranında artış yaşanması meydana geldi.

Şubat ayında enflasyon oranları temel alındığında yıllık baz oranı 15,61 olarak tespit edildi. Bu veriler kapsamında 2019 Temmuz tarihinden itibaren en yüksek enflasyon verileri de yaşanmış oldu. Veriler kapsamında ayrıca yıllık bazdaki enflasyon hareketinin de beşinci ayda da devam ettiği tespit edildi.

Enflasyon Verileri Beklentilerin Üzerine Çıktı

Yayınlanan veriler kapsamında aylık bazda yüzde 0,91 oranında artış meydana geldi. Çekirdek enflasyon oranı temel alındığında ise yıllık baz yüzde 16,21 olarak belirlendi. Aynı dönemin yıllık gıda enflasyonunda ise yüzde 18,40 seviyeleri görüldü. Veriler temel alındığında üretici fiyatlarında meydana gelen yükseliş hareketinin devam ettiği anlaşılıyor. Mayıs 2019 tarihinden itibaren de bu veriler kapsamında en yüksek artış ivmesi de meydana gelmiş oldu.

Veriler kapsamında en yüksek artış yüzde 3 oranı ile sağlık grubunda gerçekleşti. Sağlık grubu devamında ise aylık en hızlı artış gıdada yüzde 2,57 şeklinde yaşandı. Ulaştırma ve mal ve hizmetler grubu da yükselişi takip etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.