Son Dakika: BDDK Açıkladı! Tüketici Kredilerine Vade Sınırı Geldi!

Son Dakika: BDDK Açıkladı! Tüketici Kredilerine Vade Sınırı Geldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, tüketici kredileri için yeni vade sınırlaması belirledi. Artık, 50 bin TL üstü, 100 bin TL altı limite sahip tüketici kredileri maksimum 24 ay vadeyle kullanılabilecek. 100 bin TL üzeri krediler ise maksimum 12 ay vadede talep edilebilecek. İşte konuya ilişkin detaylar…

Finansal İstikrar İçin Vade Sürelerinde Değişim Kararı

Dün gece yaşanan gelişmeler finans ve ekonomi dünyasının gündemine yerleşti. BDDK, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından finansal istikrarın kuvvetlendirilmesi adına yeni düzenlemeler yapıldığı duyuruldu.

Kurulca alınan kararlara göre tüketici kredilerine ilişkin vade süresi tanımlamaları değişti. Bankalardan 50 bin TL üzerinde kredi kullananlar artık en çok 24 ay vade kapsamında ödeme yapabilecekler. Diğer yandan 100 bin TL kredi 24 ay vadeyle kullanılabilirken, 101 bin TL kredi en çok 12 ay vade süresi kapsamında alınabilecek.

Son Dakika: Esnafa Kredi Müjdesi

Ethereum Merge Nedir? Merge Hakkında Yeni Gelişmeler!

Düzenleme Öncesi Vade Süreleri Ne Kadardı?

Düzenleme öncesinde, 50 bin TL altında ihtiyaç kredisi yani tüketici kredisi kullananlar, 36 ay vadeden yararlanabiliyorlardı. 50 bin TL üzerinde ihtiyaç kredileri için maksimum 24 ay vadede ödeme seçeneğinden yararlanmak mümkündü. Dolayısı ile 110 bin TL gibi bir limite sahip kredi 24 ay vade kapsamında alınabiliyordu.

Peki vade süresinin daha aşağı bir banda çekilmesi ne gibi bir değişime sebep oldu? Yükselen kredi limitlerinin karşısında vade sürelerinin düşürülmesi, aylık ödeme planı taksitlerine ilişkin rakamların bir nebze daha yüksek olmasına yol açıyor. Kredilerin toplam geri ödeme maliyetleri daha uygun rakamlara ulaşırken, aylık taksitlere ilişkin ödemelerde tutarlar artabiliyor.

Asgari Borç Ödeme Tutarları Değişti!

BBDK tarafından yapılan açıklamalara göre değişim sadece tüketici kredileri bazında olmayacak. Finansal istikrarın sağlanması adına kredi kartı asgari borç ödemelerine ilişkin bir düzenleme daha gündeme yansıyor.

Artık, kullanım limiti 25 bin TL altında olan kredi kartları için asgari borç ödemesi, dönem borcunun %20’si kadar yapılacak. Daha altında bir ödeme gerçekleştirilemeyecek. Kullanım limiti 25 bin TL üzerinde olan kredi kartlarının asgari borç ödemeleri ise dönem borcunun %40’ı kadar hesaplanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.