Şimdi Altın Alınır mı? Ünlü Analist Altın fiyatlarını böyle yorumladı

Şimdi Altın Alınır mı? Ünlü Analist Altın fiyatlarını böyle yorumladı

Yatırımcılar, önümüzdeki günlerde büyük ekonomilerden beklenen enflasyon rakamları öncesinde daha yüksek Hazine getirileri ve daha güçlü bir ABD doları beklerken, altın fiyatı bu yıl haftalık kayıplarının en uzun süresini uzattı. Bu haftanın başında altın fiyatı ons fiyatından yaklaşık 30 dolar kaybederek 1852 dolar seviyesine geriledi. Bugün ticaretin başlangıcında bu seviye etrafında yerleşti ve faktörlerin daha yüksek toparlanmasını veya ons başına 1800 dolarlık psikolojik desteğe doğru düzelmeye devam etmesini bekliyordu.

Sarı metalin fiyatı, haftalık %0.3'lük kazançtan geri çekilerek, yılbaşından bugüne kazanımlarını yaklaşık %2'ye getirdi. Altınla kardeş olan gümüşün fiyatına gelince, kayıplarının bir kısmını azalttı. Haziran ayı gümüş vadeli işlemleri ons başına 22.12$'a düştü. Beyaz metalin fiyatı geçen hafta %2,47 düştü ve bu da 2022 yılının başından bu yana düşüşünü %5'ten fazla artırdı.

ABD Merkez Bankası ve diğer küresel merkez bankalarının artan tüketici fiyatlarıyla mücadele etmek için politikalarını sıkılaştırmasıyla külçe altın fiyatları Nisan ortasından bu yana düştü. Parasal baskı, ABD devlet tahvillerinin getirilerini %3'ün üzerine çıkardı ve doları beş haftalık kazançlar için besleyerek altını daha az çekici hale getirdi.

Bir dizi enflasyon verisi fiyat baskıları ve para politikası hakkındaki tartışmayı beslediği için tahvil piyasasında daha fazla oynaklık olabilir. ABD tüketici fiyatları Çarşamba günü açıklanacak ve Çin, Hindistan, Meksika ve Brezilya'nın tümü aynı hafta rapor verecek.

Yatırımcılar ayrıca Pazartesi günü Çin'den gelen ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde Covid-19'un kapanmasından kaynaklanan hasarı gösteren ticaret verilerini de sindirdi. Kötüleşen bir virüs salgını talebi azalttığı, üretimi baltaladığı ve lojistiği aksattığı için ülkenin ihracat ve ithalatı Nisan ayında zorlandı. Bu konuda yorum yapan Kotak Securities Ltd. Emtia Araştırmaları Başkanı Ravindra Rao, Çin'e ilişkin artan endişeler, enflasyonist endişeler ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşına ilişkin gerilimler olumsuz tarafı sınırlandırıyor.

Enflasyon zirve yaptı mı? Goldman Sachs, baş ekonomist Jan Hatzius'un yazdığı gibi, birçok işaretin kilit enflasyon ölçümlerinde bir yavaşlamaya işaret ettiğine inanıyor. Goldman Sachs analistleri müşterilere "Fiyat artışlarının 2021'in başlarında başlamasından bu yana ilk kez, kişisel tüketim harcamalarını azaltmak için 2022'nin sonu için temel tahminimizi revize ettik" dedi. Artık hem çekirdek hem de çekirdek enflasyonun yıllık bazda zirve yaptığından daha eminiz.”

Bu, altın için ilgi çekici bir atmosfer yaratabilir. Öte yandan, yavaşlayan enflasyon altın gibi güvenli liman varlıklara çekici gelmeyecektir. Yavaşlayan enflasyon, Fed'i daha az agresif olmaya zorlayabilir ve merkez bankasının tarihsel olarak diğer dönemlere kıyasla uyumlu kalmasına izin verebilir.

Diğer metal piyasalarında, bakır vadeli işlemleri pound başına 4.172$'a düştü. Platin vadeli işlemleri ons başına 933.80 dolara düştü. Paladyum vadeli işlem sözleşmeleri ons başına 2021.50 dolara düştü.

Altının teknik analizine göre: Aşağıdaki günlük grafikte altın fiyatının düşüş kanalı içinde serbestçe hareket ettiği görülüyor. Ons başına 1835 dolarlık desteği kırmak, ayıların daha güçlü kontrolü için önemlidir, çünkü onunla birlikte hareket etme fırsatı, ons başına 1800 dolarlık psikolojik desteği kırmak için artacaktır. Buna rağmen hala her iniş seviyesinden altın almayı tercih ediyorum. Küresel jeopolitik gerilimler, yeni bir salgının etkisi ve Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesi, ABD öncülüğünde küresel merkez bankalarının faiz artırım dalgasıyla karşı karşıya kalan altın piyasasını destekleyen unsurlar.

Yukarı yönde, boğaların altın piyasası üzerindeki daha güçlü kontrolünün geri dönüşü için direnç seviyeleri 1878 ve 1900 dolar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.