Selçuk Geçer'den  Vatandaşı Titreten Açıklama! Dolar 36 TL Olacak, İşte Nedenleri!

Selçuk Geçer'den Vatandaşı Titreten Açıklama! Dolar 36 TL Olacak, İşte Nedenleri!

Ünlü analist selçuk geçerden korkutan dolar açıklaması. Analist doların 36 liraya kadar yükseleceğinin altını çizdi. Doların neden arttacağını madde madde anlattı.

Son dönemin popüler analistlerin selçuk geçer doların geleceği hakkında çok iddia açıklamalarda bulundu. Ünlü analist doların 36 liraya kadar yükseleceğinin altını çizdi.

Selçuk geçer dolar açıklaması;

"Arka arkaya Fed başkan ve üyelerinden gelen açıklamalar var. 'Enflasyon düzelene kadar sıkı para politikası devam edecek.' Diğer, 'Enflasyonda zafer ilan etmek için erken.' bir diğeri, 'Enflasyonu aşağı çekmek en önemli görevimiz.' Bir diğeri ise 'Eylül'de önemli bir faiz artışı bekliyorujm'

Şimdi önemli bir faiz artışı 75 baz puansa piyasalar bunu fiyatlıyor. Şu çok kritik. Fed faiz arttırıp 75 baz puan arttırıp sonrasında da önümüzdeki toplantılarda yüksek faiz artırım sinyail verirse bu çok kritik olur. Piyasalarda ciddi dalgalanmalar olur. Özellikle hisse senedi tarafında ciddi satışlar gelir. Kriptolarda satışlar sürer. ABD tahvilleri yükselir. Dolar yükselir.

Bunun bize etkisi ne olur? Şimdi 18 olan doılar 20 liranın üzerine çıkar. Şöyle diyebilirsiniz. Amerika yükseltse de Avrupa faizleri yükseltse de ve enflasyon çok gelse de dolar duruyor. Şunu da unutmayın sene başında dolar 11 liraydı. Bugün 11 liradan 18'e çıkmış bir dolar var. Üstelik Kur Korumalı MEvduat, Bakan Nebati'nin açıklamalarına göre 1.3 trilyon liraya gelmiş olmasına rağmen. KKM'de doları engellemedi. Bugünlerdeki yatay seyir, tümn dünyadaki yatay seyirden kaynaklanıyor. Türkiye'de de bir miktar baskı var. Bununla birlikte 18 seviyesinde tutmaya çalışıyorlar. Yılbaşından bu yana ytüzde 50 yükselen dolar var.

Yükseliş devam edecek mi ? Evet yükselecek. Korkumuz 5 Nisan 1994 'teki gibi doların belki 7'ye katlaması. Şimdiki yükseliş normal. OVP'ye göre sene 21 22 lira seviyelerini her koşulda görüleceğini gösteriyor. Önemli olan enflasyonla 30 35 TL'ye gelecek mi? Konuşulan bu.

Enerji maliyetleri her geçen gün artıyor. Kış aylarının gelmesi ile gıda fiyatları petrol yükselecek. Putin Ana Akım 1'i kesti ve doğalgaz ifyatı yukarıya çıkıyor. Avrupa'da alüminyum fabrikaları ya kapanıyor ya da üretimleri yarı yarıya düşürüyor. Bu sadece bir örnek. Bunlar enflasyonu yukarı çıkaracak. Amerika'da ve tüm dünyada enflasyonu konuşacağız. Bu da faizleri yükseltecek.

Enerji krizi büyüyor. Bu da Almanya'yı daraltacak. Almanya daralırsa bu bizi vurur. Almanya daralırsa ihracat kalemimiz çok düşer. Deutche Bank yaptığı açıklamada daralmanın Türkiye'yi etkileyeceğini söylüyor.

Her şey daha da kontrolden çıkar ve dolar da kontrolden çıkar. Amerika faiz arttırırsa tüm paralar dolara kayacak. Diğer ülkeler ne yapacak faizleri arttıracak. Rezervleri güçlendirmek için alternatif silahları kullanacak. Türkiye ne yapacak. Faiz silahımız yok.ç Bizim rezervlerimiz azalacak. Dış ticaret açığı artacak. Cari açık artıyor. Dolar bulamayacaksınız.

Türkiye'nin yapacağı bir şey yok. Hatta faiz indirimleri olacak. Faiz indirimlerinin temel amacı kuru yukarı çekmek. Göreceksiniz Ekim, Kasım Aralık aylarında söylem değişikliği olacak. Nas var rekabetçi kur , dövize müdahale etmeyeceğiz diyecekler.

Bütün bunlar dövgizin daha da kırılacağını gösteriyor. Fed 75 baz puan faiz arttırdı diyelim. Kasım ve Aralık ayında da agresif tavrı devam ettireceğim diyecek. Bu da ekstra faiz algısı yapacak. Dolar endeksi 120 seviyeye gitmesi, pariteyi 0.80'lere getirecek. Tüm bunları topladığınız zaman Türkiye'nin ne kadar kritik bir düzlemde olduğunu görüyoruz. "

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.