SASA Hisse Hedef Fiyat 2023, 2025, 2030 | Sasa Hisse Yorum

SASA Hisse Hedef Fiyat 2023, 2025, 2030 | Sasa Hisse Yorum

Bist 100 önemli şirketlerinden biri olan sasa hisse hedef fiyati, sasa hisse yorumları ve sasa hisse finansal tabloları hakkında uzmanların görüşler nelerdir.

SASA hisse hedef fiyat, yorum kategorilerine bakıldığında hisseye yönelik olumlu görüşlerin ön planda olduğu görülüyor. Geleceğe ilişkin, üretim kapasitesini yükseltme ve karlılığı artırma odaklı pek çok projesini açıklayan SASA’nın hisselerinin 2023’de değerlenebileceği düşünülüyor. SASA şirketi, yatırımları, SASA hissesi yorumları ve hedef fiyat beklentileri hakkında bilgileri içeriğimizin devamından öğrenebilirsiniz.

SASA Şirketi

SASA, elyaf, polyester, filament iplik, özel polimer ürünlerinde dünyanın önde gelen üreticileri arasındadır. İnovasyon kültürü kapsamında yüksek kapasitede üretime önem veren şirket, üretim, tasarım, dağıtım aşamalarının tümünü kendi yönetir.

Polyester sektörüne ilişkin üretime 1966 senesinde başlayan SASA, kurulduğu günden beri farklı yatırım planları ile gündeme gelmiştir. 2000 yılında dünya kimya sektörü devlerinden Dupont ile joint-venture tipi ortaklık kurmuştur. Nobel, ICI, Dupont teknolojileri kapsamında çalışan SASA, 4.300’ü aşan nitelikli çalışanı, yüksek kapasiteli üretim tesisleri, araştırma geliştirme merkeziyle güçlü teknik yapısını devam ettirmektedir. İstanbul ve Ankara’da irtibat büroları yer alan SASA’nın entegre üretim tesisleri Adana ve İskenderun’da bulunur. Şirket hisselerinin belirli bir bölümünü borsada halka arz etmiştir.

sasa-polyester-sanayi-a-s-sasa-sirket-bilgileri.png

SASA Şirketi Yatırımları

SASA, polipropilen tesisi yatırımı ile öne çıkar. Şirket, Adana’nın Yumurtalık bölgesinde 4 milyon 58 bin metrekarelik dev alandaki tesise sahiptir. SASA ilgili alanda yeni ve daha kapsamlı yatırımlar yapmaya devam ederek üretim kapasitesini genişletmeyi sürdürmektedir. Üretim ve satış karlılığı açısından elde ettiği başarılar ise SASA hisse senetlerine pozitif sağlayan faktörler olarak görülebilir.

SASA Holding’in yönetim kurulu başkanı olan Erdemoğlu, bölgedeki araziye yönelik iyileştirme çalışmalarının devam edeceğini açıklamıştır. Tesis için alanın 10 milyon metrekareye çıkarılacağı hakkında bilgi sunulmuştur. Tesis bölgesine yapılacak olan 13 milyar dolarlık yatırımın 20 milyar dolara çıkarılması ardından, SASA’nın geleceğe yönelik çok daha güçlü planları devreye aldığı gündeme yansımıştır.

Yapılacak olan yeni tesiste hayata geçecek petrokimya çalışmalarının Türkiye tarihindeki en büyük yatırımlardan biri olacağı açıklandı. Borsa analistlerine göre ileriye yönelik hedeflerin net şekilde açıklanabilmesi, 2023’de SASA hisselerine yönelik satın alım taleplerinin artışına imkan sağlayabilir. Yeni tesiste, aromatik kimyasalların üretiminin yapılması planlanırken, bu tesiste üretimin ise yıllık bazda 2.5 milyon ton PP’ye ulaşacağı belirtildi.

sasa-hisse-finansal-tablo.png

SASA’yı Gelecekte Ne Bekliyor?

SASA’yı gelecekte nelerin beklediği İbrahim Erdemoğlu tarafından açıklandı. Erdemoğlu SASA’nın karlılık düzeyini yükseltmesini bekledikleri bir dizi ARGE çalışmasından söz etti. SASA gelecekte, biyobozunur nitelikli PET, düşük boncuklama niteliğine sahip PET elyaf, akrilik bazda değil yüksek hacimli PET elyaf, hidroliz direnci yüksek PET gibi katma değer vergisi yüksek ürünleri daha fazla üretmek adına çalışmalarını gerçekleştirecek.

Borsa analistlerine göre, SASA’nın geleceğe yönelik karlılığı artıcı üretim planlarını açıklaması hem yerli hem de yabancı yatırımcıya güven sunmasını sağlıyor. Özellikle orta vadede kazancı hedefleyen deneyimli yatırımcılar için SASA hisseleri yakından takip edilen hisseler arasında yer alıyor.

sasa-hisse-gelir-tablosu.png

Sasa Hisse Yorum

SASA hisseleri hakkında yorum gerçekleştiren kuruluş, Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma şirketlerinden Morningstar oldu. Morningstar, SASA hisselerine biçtiği içsel fiyat 127,50 TL oldu. Kuruma göre Aralık’ta 130 TL’ye yaklaşan SASA hissesi, hak ettiği içsel fiyattan bir nebze daha yüksekte fiyatlandı. Ancak bu risk teşkil edecek bir rakam olarak görülmedi.

SASA hissesine yönelik yorumlarda geçmiş performans endekslerinin güncel verilerle kıyaslandığı görülüyor. Analistler SASA hissesinin aylık periyotlarda endeksi farkla yendiğini açıkladılar. Örneğin, 13.11.2022’de gündeme sunulan son verilerle karşılaştırma yapıldığında SASA hissesi 1 ayda %80, 3 ayda %178, 1 yılda %771 oranında değerlenmeyi tabloya almış. Bu değerlenmeler öncesi endeks beklentilerine göre SASA’nın 1 ayda %26, 3 ayda %55, senede %161 artması öngörülüyordu. Yani SASA hissesi endeksleri aşmayı başarmış. Bunun haricinde SASA hisse hedef fiyat beklentileri ise anonim analistler tarafından gündeme sunulmaya devam ediyor.

sasa-hisse-hbk-oranlari.png

SASA Hisse Teknik Analizi

Aşağıdaki grafikten güncel sasa hisse teknik analizine takip edebilirsiniz.

 

 

Sasa Neden Düştü?

Sasa Neden Düştü?, Sasa şirketinin sahibi erdemoğlunun açıklaması sonrası sasa hissesi yüzde 9,98'lik  bir düşüş yaşadı. Hisse derinliğine baktığımızda yoğun bir satış görülüyor.

Sasa hisse önemli destek noktaları fib 0,618 103,5 tl diğer önem arz eden seviye ise  fib 0,786 noktası olan 80,2 tl'dir. Düzetlmenin devam edeceğini teknik veriler gösteriyor.

sasa-neden-dustu.png

SASA’yı Kim Satın Aldı?

Sasa hisse ortaklık yapısı şirketin verilerinde şu şekildedir;

30 Nisan 2015 itibariyle, Sabancı Holding hisseleri ERDEMOĞLU Holding tarafından satın alınarak, ortaklık yapısı % 51 ERDEMOĞLU Holding, % 49 halka arz edilmiş hale gelmiş oldu.

2015 yılı Ağustos ayında tamamlanan zorunlu pay alım süreci sonunda, ERDEMOĞLU Holding A.Ş.’nin SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de sahip olduğu hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır.

SASA 2023 Hedef Fiyat

Her büyüme hissesinde olduğu şekilde SASA Polyester hisseleri de güncel ve serbest nakit akışına, kazancına göre değil gelecekte kasasına girmesi beklenen paraya göre fiyatlandığı için SASA hisse hedef fiyat verileri sunan bir aracı şirket Türkiye’de bulunmaz.

 

Ancak bazı anonim borsa analistleri SASA hissesinin son 1 senelik grafiklerini inceleyerek geleceğe yönelik hedef fiyat tahmininde bulunmaya çalışırlar. Örneğin anonim analistlerden Integral, 2023 yılının ilk yarısı içerisinde SASA hissesinin 175 TL ile 200 TL bandında fiyatlanabileceğini öngörüyor. Bu fiyatın tabloya gelmesi öncesinde, hissenin 2023’ün ilk ayında yatay seyredebileceğini ardından çanak ve fincan kulp modellerini grafiğe alabileceğini belirtiyor. Anonim analistin tahminine göre 2023’ün fincan kulp modeli ardından SASA hissesi için bir yükseliş oluşabilir ve fiyat direnç noktası olması beklenen 180 TL seviyesini test edebilir.

Anonim analist XAlpha ise SASA hissesinin 2022 senesinde 130 TL bandı altına düşmemesi halinde 2023’de artışa konu olabileceğini aktarıyor. Analiste göre, SASA hissesi Aralık ayında kısa stoplu yatırım için yakından takip edilebilecek düzeyde. Öte yandan analistin tahmini, SASA hissesinin 2023 yılında 153.9 TL seviyesini görebileceğini içeriyor.

 

*Tablolar fintables sitesinden alınmıştır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum