Rusya'nın Gübre Satışını Durdurması, Küresel Tarım Üreticilerini Zor Duruma Düşürüyor

Rusya'nın Gübre Satışını Durdurması, Küresel Tarım Üreticilerini Zor Duruma Düşürüyor

Dünyanın tarımsal süper güçleri, artan fiyatlar gıda enflasyonunu daha da artırmakla tehdit ettiğinden, Rus gübrelerine yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bölünmüş durumda.

Soya fasulyesinden kahveye ve şekere kadar her şeyin en büyük ihracatçısı ve en büyük gübre ithalatçısı olan Brezilya, gıda güvenliği adına mahsul besin maddelerinin yaptırımsız tutulmasını savunuyor. ABD ise Rusya'ya karşı bahsi yükseltmeye düşünüyor.

ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından Çarşamba günü düzenlenen sanal bir etkinlikte, “Rusya'nın başlatmayı seçtiği haksız savaşı ele almak için   belki de fedakarlıklar gerekiyor”  ifadelerinde bulundu.

Uygun fiyatlı gübre bulmakta zorlananlara sempati duysa da Vilsack, Ukrayna demokrasisi kuşatma altındayken harekete geçmenin gerekli olduğunu söyledi. USDA, mahsul besin maddelerinin kullanımını azaltma çabalarıyla daha yüksek maliyetlerin etkisini azaltmaya çalışıyor.

Bloomberg's Green Markets analistlerinden Alexis Maxwell'e göre, ABD aynı zamanda büyük bir gübre ithalatçısı ve neredeyse tüm potasyum ihtiyacını Kanada'dan getiriyor. ABD'de kullanılan nitrojenin yaklaşık üçte biri yurtdışından, büyük ölçüde Orta Doğu ve Rusya'dan geliyor. Fosfatlı gübrelerde sevkiyatlar Suudi ve Avustralya'dan geliyor.

Ancak başka hiçbir ülke yabancı ürünlere Brezilya'dan daha fazla güvenmez. Güney Amerika ülkesi, potasyum ve azotta %90'ı aşan ithalat bağımlılığı ile gübre talebinin %85'inden fazlasını karşılıyor. Ana tedarikçi olan Rusya ve aynı zamanda ekonomik yaptırımlara tabi olan Beyaz Rusya, toplamın %28'ini oluşturuyor.

Brezilya Tarım Bakanı Tereza Cristina, “Gübre tüketimini kısıtlamak mahsul verimine zarar verebilir, enflasyonu artırabilir ve gıda güvenliğini tehdit edebilir” dedi. "Küresel açlığı kötüleştirerek daha büyük bir sorun yaratabiliriz."

Ülkeye tedarik sağlamak için gübre üreten ülkelerden yetkililerle bir dizi görüşmede bulunuyor. Nutrien Ltd. ve Mosaic Co. için Kuzey Amerika dışında potasyum pazarlayan bir ortak girişim olan Canpotex , Brezilya'ya satışları artırmayı hedefliyor.

Nutrien Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, şirketin potas üretim kapasitesini 2022'de önceki beklentilere göre yaklaşık 1 milyon ton artışla yaklaşık 15 milyon tona çıkaracağını söyledi. Bu hacmin çoğunun yılın ikinci yarısında üretilmesi bekleniyor

Kaynak: Bloomberg

Görsel Kaynak: Bloomberg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.