Rusya'dan Kötü Haber: Beklenen Doğalgaz Zammı Kapıda!

Rusya'dan Kötü Haber: Beklenen Doğalgaz Zammı Kapıda!

Rusya ukraynaya  askeri operasyon başlatmasıyla  almanya rusyayla beraber yürüttüğü Kuzey Akım 2 Baltık Denizi Doğalgaz Boru Hattı Projesini askıya aldığını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu.

DOĞALGAZ FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Almanya'nın Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesini askıya almasını sert biçimde eleştirdi. Bakanlık bu eylemin ikili ilişkinin geri dönülemez ve yanlış bir karar olduğunu ve bu kararın doğalgaz fiyatını arttıracağını ifade etti.

İlk başta rusya'ya karşı yaptırım önlemleri alınması konusunda çekimser kalan almanya olayların trajikleşmesinden sonra sert yaptırım yapılması konusunda kararı değiştirir kuzey akım 2 projesinin askıya aldığını açıkladı. Ancak almanya doğalgaz konusunda rusyaya yüzde 40 oranında bağımlı olmasından kaynaklı daha kapsamlı yaptırım konusunda çekimser kalmaktadır.

RUSYA GAZ ARZINI AZALTIR MI

Enerji uzmanların rusyanın gaz arzını azaltmasının almanya ekonomisine ciddi zarar vermeyeceğini ifade etsede almanyanın yüzde 40 bağımlı olduğu ve almanya dışında çoğu avrupa ülkesinin yüzde 60 ları aşan bir oranda rusyanın doğalgazına bağımlı olduğu bilinmektedir. Doğalgaz sadece ısınma alanında değil elektrik üretimi, fabrikalarda üretim yapılmasınada katkı sağlamaktadır.  Rusya bu durumun farkında olmasından kaynaklı avrupaya karşı doğalgaz gücünü etkin bir şekilde kullanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.