Relative Strength Index(RSI) İndikatörü  Nedir Ve Temel Özellikleri Nelerdir

Relative Strength Index(RSI) İndikatörü Nedir Ve Temel Özellikleri Nelerdir

Relative Strength Index(RSI) İndikatörü  

Relative strenght Index(RSI) Nedir?, söz konusu Periyot içerisinde yer alan fiyatların kapanış değerlerinin, bir önceki güne göre ne şekilde değiştiğinin hesaplanmasına olanak tanıyan İndikatör türüdür. Bu İndikatör türünün Türkçe karşılığına göreceli güç endeksi İndikatörü denir. Söz konusu olan İndikatör türü hem kısa vadeli analizlerde hem de orta vadeli analizlerde kullanılmaktadır. Relative strength Index(RSI) İndikatörünün uzun vade de kullanılamamasının temel nedeni, uzun vade de fiyat hareketlerine tepkisiz kalmasıdır. Bu İndikatör türünde en alt seviye 0 seviyesidir. Söz konusu olan İndikatör türünde en üst seviye ise 100 seviyesidir. Relative Strength Index(RSI) İndikatörü eğrisi, 30 seviyesinin altına indiği zaman satım işlemi gerçekleştirilmelidir. Söz konusu olan eğri, 70 seviyesinin üstüne çıktığı zaman alım işlemi gerçekleştirilmelidir. 

Relative Strength Index(RSI) İndikatörünün Temel Özellikleri Nelerdir?

Relative strength Index(RSI) İndikatörünün temel özellikleri 8 tanedir. Bunlar;

*İlk kez 1978 senesinde kullanılan bir İndikatör türü olması, Relative strength Index(RSI) İndikatörünün temel özelliklerinden biridir.

*Momentum göstergesi olarak sınıflandırılan bir İndikatör türü olması, bu İndikatör türünün temel özellikleri arasında yer alır.

*Finansal araçların fiyatlarının hem artış gücünü belirlemek amacıyla hem de azalış gücünü belirlemek amacıyla kullanılan bir İndikatör türü olması, söz konusu olan İndikatör türünün temel özellikleri arasında yer almaktadır.

*Minimum değeri 0 olan bir İndikatör türü olması, Relative strength Index(RSI) İndikatörünün temel özelliklerinden biridir.

*Maksimum değeri 100 olan bir İndikatör türü olması, bu İndikatör türünün temel özellikleri arasında yer alır.

*0 değeri ile 30 değeri arasında satım işleminin yapılmasına olanak sağlayan bir İndikatör türü olması, söz konusu olan İndikatör türünün temel özellikleri arasında yer almaktadır. 

*70 değeri ile 100 değeri arasında alım işleminin yapılmasına olanak sağlayan bir İndikatör türü olması, Relative strength Index(RSI) İndikatörünün temel özelliklerinden biridir.

*30 değeri ile 70 değeri arasında hem satım işleminin yapılmasına olanak sağlayan hem de alım işleminin yapılmasına olanak sağlayan bir İndikatör türü olması, bu İndikatör türünün temel özellikleri arasında yer alır.     

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum