Piyasa Emri Nedir?

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri, miktar üzerinden işleyen ve fiyat belirlemenize gerek kalmadan sistem üzerindeki en iyi fiyatla eşleşerek işlem yapan bir emir tipidir. Belirli bir komisyon ücreti ödenerek piyasaya girilen miktar karşılanana kadar mevcut alıcı ve satıcıları eşleştirmeye devam eder. Bu şekilde kolayca en iyi fiyat üzerinden hızlı bir alım-satım imkânı sunduğundan kullanımı diğer emir tiplerinden daha pratiktir.

Emir defterinde eşleşecek girdiler olduğu sürece talebiniz karşılanır fakat uygun eşleşme kalmamışsa miktar limit satış emirleriyle eşleşerek slipaj yapar. Piyasaya alıcı olarak girdiğinizde yüksek komisyon ve daha yüksek fiyatlar ödemenizin sebebi ise karşılanmayan miktardaki talebinizin yarattığı bu slipajdır.

Piyasa emri, hızlı değişen piyasalarda fiyatların emir girişinden önce ve sonrasında büyük farklar gösterebilmesinden dolayı riskli olabilir. En uygun fiyatları yakalama fırsatı sunabileceği gibi aldığınızdan daha düşük fiyata satış eşleşmeleri yaparak zarar ettirebilir.

Nasıl Kullanılır?

Piyasa emri verdiğinizde, girmiş olduğunuz miktar emir defterinde mevcut olan en uygun fiyatlarla eşleşmeler yaparak tamamlanmaya çalışılır. Eşleşmeler sonucu işlemleriniz hemen başlayacağı için hızlıca alım-satım yapmaya başlayabilirsiniz.

İnternet ortamında bir piyasa emri oluşturmanız gerektiğinde izlemeniz gerekli olan adımlar şu şekildedir:

  1. Binance hesabınız varsa giriş yapmalı, yoksa yeni bir hesap oluşturmalısınız.
  2. Arama kısmında örneğin BNB alım-satımı yapmak istiyorsanız BNB/TRY gibi uygun bir piyasayı seçerek ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
  3. Açılan sayfada piyasa emri için bulunan sekmeye size uygun miktarı girmeniz gerekiyor. Örnek olarak 4 BNB miktarını girerek SATIN AL butonuna tıklarsanız 4 BNB için piyasa alıcı emri vermiş olursunuz.
  4. Ekranda bir onay mesajı görünüyorsa piyasa emriniz onaylanmış demektir. Verildiği anda eşleşmeye uygun hale gelen piyasa emriniz, emir defterindeki mevcut en iyi fiyattan işleme alınacaktır. Piyasadaki en ucuzsatış emrinin BNB/TRY için 322,14 olduğunu düşünürsek bu fiyattan 4 BNB alımı gerçekleşecektir.

Emir defterindeki uygun fiyatlardan yüksek miktarlarda BNB almak istediğinizde mevcut piyasadaki satış miktarı limitinizi doldurmaya yetmeyebilir. Bu koşullar slipaj sonucunu doğuracaktır.

Ne Zaman Kullanmalısınız?

Piyasa emri, diğer verilen emirlere kıyasla daha hızlı bir alım-satım sağlayabildiği için zaman yönünden kısıtlı olan işlemlerinizde tercih edebilirsiniz. Avantajlarının yanı sıra slipaj gerçekleşmesi nedeniyle hedefinizden daha yüksek fiyata alım ya da beklenmedik düşük bir fiyata satım gibi dezavantajlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer hızlı gelişen bir durum karşısında acilen yapmanız gereken bir alım-satım işlemi ihtiyacı doğarsa bu riskleri göze alarak bir piyasa emri oluşturabilirsiniz.

Normal şartlar altında ise piyasa emri işleminizi başlatmadan önce almak veya satmak istediğiniz miktarın takipçisi olmak ve karşılanabilir tutarları kontrol etmek faydanıza olacaktır. Değişim hızı çok yüksek ve derinliği yetersiz olan piyasalarda kullanırsanız alım eşleşmeleriniz istemediğiniz kadar yüksek fiyatlardan işlenebilir.

Kaynak: Binance Akademi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.