Petrol ABD stoklarındaki düşüş üzerine keskin bir şekilde yükseldi

Petrol ABD stoklarındaki düşüş üzerine keskin bir şekilde yükseldi

Londra’daki Brent ham petrol varil başına 61.02 dolar'dan işlem yaparken, New York’ta WTI 55.80 dolar değerinde.

Petrol ABD stoklarındaki düşüş üzerine keskin bir şekilde yükseldi Petrol ABD stoklarındaki düşüş üzerine keskin bir şekilde yükseldi

Küresel petrol fiyatları, Abd'de son bir hafta içinde emtia stoklarında beklenmeyen düşüşe ilişkin verilere göre önemli ölçüde yükseldi. Bu, 23 Ekim Çarşamba akşamı yapılan işlem verileriyle kanıtlanır.

Böylece, 22:30 itibariyle, Londra borsası ICE Futures Brent için Aralık vadeli 1,32 dolar (% 2,21) yükseldi - 61,02 dolar varil başına.

New York Ticaret Borsası'ndaki (NYMEX) elektronik oturumda Aralık ayında yapılacak WTI vadeli işlemlerinin maliyeti 1.32 dolar (% 2.42) artarak 55.80 dolar'a yükseldi.

Bu nedenle, Brent ve WTI markalarının mevcut sözleşmeleri arasındaki fark Brent lehine 5,22 dolar'dır.

Fiyatlar üzerindeki etki, 18 Ekim tarihinde sona eren haftadaki ticari petrol rezervlerinin 1,7 milyon varil veya % 0,4 oranında azalarak 433,2 milyon varile gerilediği ABD Enerji Bakanlığı istatistiklerinden sağlanmıştır. Piyasa analistlerinin aksine, 2,2 milyon varil büyüme bekleniyor.

Tüccarlar ayrıca, OPEC ülkelerinin ve müttefiklerinin, 2020'de hammadde talebindeki zayıf artışa dair korkuların artmasıyla ilgili Aralık ayındaki bir sonraki toplantısında petrolün üretimindeki düşüşü derinleştirmeyi düşüneceklerini belirten bir Reuters mesajı verdiler.

Daha önce, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2019 yılında petrol talebindeki büyüme tahminini günde 1 milyon varile, 2020'de ise günde 1,2 milyon varile düşürdüğü bildirilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.