ONS Altın Artış Beklentileri Devam Ediyor mu? Uzmanlar Dolar Hakkında Neler Diyor?

ONS Altın Artış Beklentileri Devam Ediyor mu? Uzmanlar Dolar Hakkında Neler Diyor?

Bu hafta Para Piyasaları Uzmanı Onur Altın, enflasyon, dolar kuru ve altın hakkında görüşlerini gündeme sundu. Haber programında değerlendirmelerini aktaran uzmanın işaret ettiği konular dikkat çekti. İşte detaylar…

Onur Altın: Döviz Likidite Krizi Kapıda!

Para Piyasaları Uzmanı Onur Altın, enflasyon ve faiz arasındaki fark kapanmadığı sürece yurtiçi ekonomide risklerin ortadan kalkmayacağını belirtti. Bu ayın sonunda Dolar/TL’nin 18.30 lirayı aşmasını bekleyen uzman, Avrupa’da ise çekirdek enflasyon göstergelerinin bir kez daha artacağını düşünüyor.

Onur Altın, dolar kurundaki artışın ihracat sorunları yaşamamıza sebep olabileceğini işaret ediyor. Finansal tarafta ise şirketlerin ve bankaların sendikasyon kredilerini artık daha yüksek maliyetle alabilmelerinin mümkün olacağını aktarıyor. Sözlerine devam ederken, “Tüm bu detaylar ise enflasyonu tetikleyecek. Enflasyon bu şekilde devam ederse, ithalat ve ihracatta kısılma, büyümede yavaşlama oluşabilir. “ dedi.

Onur Altın, aslında döviz ve likidite krizine adım adım yaklaştığımızın altı çizildi. Onur Altın, gram altındaki geri çekilmelerin ise alım fırsatı yarattığını ifade ediyor. İlerleyen dönemde altın fiyatlarında yukarı yönlü eğilim beklentisi içerisinde olduğunu açıklıyor.

Onur Altın: FED Daha Agresif Politika İzleyebilir!

Yaz sonrasında ciddi bir döviz likidite krizi olacağına çok kez dikkat çeken Onur Altın, faiz artırımı olmadığı sürece dolar kurunu tutamayacağımızı ifade etti. ABD enflsyon verisinin beklenti üzerinde çıktığını aktaran uzman, artışın devam etmesi halinde FED’in daha agresif faiz politikalarına gideceğini düşünüyor.

Hamılton: Enflasyon Artışı Altını Cazibeli Hale Getiriyor!

Dünyaca ünlü ekonomist Adam Hamılton’un altın piyasası hakkındaki yorumlarına baktığımızda, ekonomistin altından oldukça umutlu olduğunu görüyoruz. Hamılton, faiz artırımlarının altın fiyat artışının önünü kesemeyeceğini, hatta 2019 yılından beri FED’in piyasaya enjekte ettiği 4.84 trilyonun yarattığı enflasyonun altını daha cazibeli hale getirdiğini açıklıyor.

Hamilton, FED’in Aralık 2015’ten Aralık 2018’e kadar sürekli faiz artırım döngüsünde yer aldığı dönemde dahi altının fiyatının tırmandığına dikkat çekti. Uzmana göre tarihsel bazda piyasaya salınan paraların yaratacağı enflasyon etkisi ile yatırımcılar altını güvenli olarak tercih edebilirler. Bu durumda ONS altın 2022 senesi ardından 2.980 dolar seviyelerini test edebilir.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.