NATEN, Milyon Dolarlık GES Projesini Resmen Açıkladı

NATEN, Milyon Dolarlık GES Projesini Resmen Açıkladı

NATEN, Beypazarı'nda Eti Soda Fabrikası için milyonlarca dolar değerinde bir Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesini duyurdu. Yatırım, hem enerji üretiminde sürdürülebilirliği teşvik edecek hem de karbon emisyonlarını azaltılmasını amaçlamaktadır.

Enerji sektöründe önemli bir gelişme yaşandı. Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş. (NATEN) Ankara'nın Beypazarı ilçesinde, Eti Soda Fabrikası için güneş enerjisi santrali kurma kararı aldı. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamada Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. ile bir anlaşma imzaladığını belirtti.

Anlaşmaya göre, NATEN "Anahtar Teslim Arazi Tipi Öztüketim Güneş Enerji Santrali" kurulumunu gerçekleştirecek. Bu yatırımın, Eti Soda Fabrikası’nın elektrik ihtiyacını karşılayarak hem güneş enerjisinden elektrik üretimini sağlaması hem de karbon emisyonunu azaltması hedefleniyor.

Projenin maliyeti KDV hariç 2.490.045 dolar (67.184.920 TL+KDV) olarak belirlendi. Ancak, şirket açıklamasında santralin kurulum süresi ve kapasitesi hakkında herhangi bir detay verilmedi. Bu nedenle projenin ne zaman tamamlanacağı ve güneş enerjisi santralinin günlük veya yıllık ne kadar enerji üretebileceği şu an için belirsizliğini koruyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin arttığı bu dönemde, NATEN’in bu adımı önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Güneş enerjisi, çevre dostu bir enerji kaynağı olarak biliniyor ve karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji maliyetlerini düşürebilir ve enerji güvenliğini artırabilir.

Eti Soda Fabrikası'nın enerji ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisi ile karşılayacak olan bu proje, diğer şirketlere de örnek teşkil edebilir ve yenilenebilir enerjiye geçişi teşvik edebilir. Projeye dair daha fazla detayın ilerleyen zamanlarda paylaşılması bekleniyor.

Şirketin Kap'a yaptığı açıklama şu şekildedir;

Şirketimizin güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Ankara Beypazarı’nda bulunan Eti Soda Fabrikası’nın elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş. ile Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. arasında “Anahtar Teslim Arazi Tipi Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu yatırım ile güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanırken aynı zamanda karbon emisyonunun azalmasına da büyük katkıda bulunulacaktır. Sözleşme bedeli KDV hariç 2.490.045,74 USD’dir (67.184.920,13 TL+KDV).

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.