Murat Muratoğlu: Şimşek ve Erkan, Ekonomiye Mucize Katabilir mi?

Murat Muratoğlu: Şimşek ve Erkan, Ekonomiye Mucize Katabilir mi?

Murat Muratoğlu'ndan sert eleştiriler gelmeye devam ediyor. Şimşek ve Erkan ekonomide bir "sihirli değnek" yaratabilir mi, yoksa beklentiler boşa mı düşecek?

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye ekonomisinin yeni direksiyoncuları Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan’a yüklenen beklentileri karşılamak pek mümkün görünmüyor. Şimşek ve Erkan'ın geçmiş deneyimleri ve şimdiye dek ortaya koydukları performans, ülke ekonomisini düzeltecek bir "sihirli değnek" taşımadıklarını gösteriyor.

Mehmet Şimşek, daha önce de benzer bir görevde bulunmuş ve suçlamalar nedeniyle görevden alınmıştı. Şimşek'in döneminde de Türkiye ekonomisi beklentilerin uzağında kalmıştı.

Gaye Erkan ise kariyerindeki iniş çıkışlarla tanınıyor; bazıları için başarılı, bazıları için ise başarısız bir portreye sahip. Ancak Erkan'ın merkez bankacı bir geçmişi olmaması da kendisine yöneltilen eleştiriler arasında.

Merkez Bankası'nın enflasyon hedefleri konusundaki son açıklamaları da pek iç açıcı görünmüyor. Temmuz ayında 2023 yıl sonu için enflasyon hedefini yüzde 58 olarak belirleyen kurum, ağustos ayında bu hedefi yüzde 62'ye revize etti.

Orta Vadeli Program kapsamında da 2023 yılı sonunda enflasyonun yüzde 65 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Ancak son bir hafta içinde gerçekleşen akaryakıt zamları ve bunun yarattığı domino etkisi düşünüldüğünde, enflasyonun yüzde 70'leri bile aşabileceği endişesi taşınıyor.

Bu kapsamda, yetkililerin öngördüğü hedeflere ulaşılması pek mümkün görünmüyor. Sorunlar karşısında üretilen çözümler yetersiz kalırken, "Başarı nerede?" sorusu da gittikçe daha fazla yankı buluyor. Ekonomideki bu belirsiz durum, vatandaşların ve ekonomi çevrelerinin endişelerini artırıyor ve gelecek projeksiyonları için soru işaretleri yaratıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.