Mobil Cihazlar İçin IMEI Ücretleri Yeniden Zamlanıyor

Mobil Cihazlar İçin IMEI Ücretleri Yeniden Zamlanıyor

Geçtiğimi Temmuz ayında fahiş bir şekilde 618 TL'den 1500 TL'ye çıkarılan mobil cihazlar için IMEI ücretleri bir kez daha zamlanıyor.

2020 yılı ile birlikte bir çok vergi kalemi zamlanacak. Bunlar arasında başı çekenler ise Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Trafik cezaları. Bu iki kalem dışında ilgi çeken bir diğer kalem ise yurt dışından getirilen mobil cihazların ülkemizde kullanılması için alınan kayıt ücretine yapılan zam. Yer yıl düzenli bir şekilde yapılan bu zaman en son geçen Temmuz ayında yapılmış ve insanların büyük tepkisine yol açmıştı.

Zamlı Yeni IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Mobil cihazlar için IMEI ücretleri 2020 yılı ile birlikte % 22.58'lik bir zamla ödenmeye başlayacak. Bu zamanla birlikte şu anda 1500 TL olan IMEI kayıt ücreti 1838 TL olacak. Yurt dışından mobil cihaz getirip ülkemizde kullanmak isteyenler yeni yıl ile birlikte 338 TL daha fazla para ödeyecekler.

Bazı cep telefonu modelleri için bu ücret mantıklı olarak görünebiliyor. Bir bakşa deyişle ülkemizde şu anda 11.000 TL civarında satılan iPhone 11 için IMEI kayıt ücreti ödemek makul bir davranış olabilir. Ancak daha düşük model cep telefonları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Yapılan bu zamdan anlaşılacağı gibi insanlar hala yurt dışından bu şekilde mobil cihaz getirtip IMEI kaydı yapıp kullanmaya devam ediyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.