Mevduat Faizleri Rekor Kırıyor

Mevduat Faizleri Rekor Kırıyor

Merkez Bankası kayıtlarına bakıldığında, TL mevduat faizlerinde uygulanan maksimum faiz oranlarının en son yayımlanan Mart ayı verilerine göre yüzde 40'ı aştığı görülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Şahap Kavcıoğlu ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin "piyasa faizlerinin Merkez Bankası faizine yakınsadığı" şeklindeki ifadeleri dikkate alınsa bile, mevduat faizleri ve politika faizi arasındaki fark genişlemeye devam ediyor.

Mevduat Faizleri ve Merkez Bankası Verileri

Merkez Bankası kayıtlarına bakıldığında, TL mevduat faizlerinde uygulanan maksimum faiz oranlarının en son yayımlanan Mart ayı verilerine göre yüzde 40'ı aştığı görülüyor. Yılın başlangıcında yüzde 30 faiz getirisi sunan bir yıl ve daha uzun vadeli TL mevduatlarda uygulanan en yüksek faiz oranı Mart ayında yüzde 40'a ulaştı.

Ortalama Faiz Oranları ve Değişimleri

Üç aya kadar vadeli TL mevduatlarda maksimum faiz oranı yüzde 39,5'e çıktı, bir aya kadar vadeli mevduatlarda faiz oranı ise yüzde 38 seviyesine ulaştı. Üç aya kadar vadeli TL mevduatlarda ortalama faiz oranı 12 Mayıs haftasında yüzde 30,47'ye kadar çıktı. Bu oran, 5 Mayıs haftasında yüzde 29,05 idi.

İhtiyaç Kredisi ve Tüketici Kredisi Faiz Oranları

12 Mayıs haftasına ait verilere göre, ihtiyaç kredisinde uygulanan faiz oranı son iki ay içinde hızla artarak yüzde 34'ü geçti. Tüketici kredisi faiz oranı ise yüzde 30 seviyesinde seyrediyor.

Bu veriler, mevduat faizleri ve politika faizi arasındaki farkın devam eden genişlemesinin altını çiziyor. Bu durum, Türkiye'nin ekonomik ve mali durumu hakkında önemli bilgiler sağlar. Her iki faiz oranındaki değişimler ve bu değişimlerin sonuçları, bankacılık ve finans sektöründeki mevcut trendleri ve gelecekteki potansiyel eğilimleri yansıtır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.