Merkez Bankası'ndan Önemli Adım, TL Hamlesi Geldi

Merkez Bankası'ndan Önemli Adım, TL Hamlesi Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan karar kapsamında, bankaların TCMB’de bulundurmaları gerekli olan zorunlu karşılık oranları TL cinsinden sorumluluk karşılığında 200 baz puan artmış oldu. 1 yıl ve daha uzun vadeli sorumluluklarda oran yüzde 3’e çıkarılmışken 3 aya kadar vadelilerde ise zorunlu karşılık ise yüzde 8 oranında belirlenmiş oldu. TCMB bu hamle ile birlikte sıkılaşma araçlarından birisini kullanmış oldu ve piyasadaki TL arzını da azaltarak, bankaların TL maliyetlerini yükseltecek.

Resmi Gazete’de yer alan tebliğ kapsamında TL yükümlülükleri için bir yıl ya da daha uzun vadeli zorunlu karşılıklar yüzde 3’e çıkmış oldu ve 1 yıla kadar olan vadelilerde de oran yüzde 4 olarak belirlenmiş oldu. TL yükümlülüklerde 6 ay dahil olacak şekilde ZK yüzde 6, vadesiz hesaplar ve 3 aya kadar vadelilerde ise bu oran yüzde 8 olarak belirlenmiş oldu.

Türk Lirası Maliyeti Arttı

TCMB tarafından yapılan açıklama kapsamında Türk Lirasının zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artmış olduğu belirtildi. Ayrıca Türk Lirası zorunlu karşılıklarının da döviz cinsinden tesis edilebilmesin, imkânı azami oranların da yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürülmüş olmasına ve Türk Lirası zorunlu karşılıkların da standart altın cinsinden tesis edilmesi olanağı da azami oranın yüzde 20’den yüzde 15’e çekilmesine karar verilmiş oldu. Bu değişiklik kapsamında TL arzının azaltılması hedefleniyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.