Merkez Bankalarının Altın Talebi Artıyor: Altın Fiyatları 3.000 Dolar Olur mu? İşte Detaylar!

Merkez Bankalarının Altın Talebi Artıyor: Altın Fiyatları 3.000 Dolar Olur mu? İşte Detaylar!

Merkez bankalarının 2022 senesiyle birlikte altın alım taleplerini yükselttikleri görülüyor. Analistlere göre altın rezervlerini artırma kararları, altının 3.000 dolara çıkma olasılığını kuvvetlendiriyor. İşte detaylar…

Altında Denge Değişebilir mi?

World Gold Council tarafından yapılan açıklamaya göre, Nisan ayı içerisinde global altın rezervleri 19.4 ton artış yaşadı. Bununla birlikte merkez bankalarının tekrar değerli metal alımları gerçekleştirdikleri belirtildi. WGC kıdemli analisti Mukesh Kumar, merkez bankalarının altın alım-satım işlemlerinin altın piyasası üzerinde etkili olabileceğini düşünüyor.

Kumar açıklamasında,” 2022’de merkez bankalarının aylık bazdaki altın faaliyetlerinin az bir kısmı bankalarla bağlantılı, daha çok net altın alımları ve satışları arasında gidip geldiler. Yapılacak olan her hangi bir önemli alış veya satış belirli aylarda altındaki dengeyi bozabilir.”ifadelerini kullandı.

Ülkeler Atın Rezervlerini Yükseltiyor!

Gündeme yansıyan en son altın rezervi verilerine göre, Nisan ayındaki önemli alıcılar dört merkez bankasından oluşuyordu. Nisan’da Özbekistan 8.7 ton sarı metal satın alımı gerçekleştirdi. Türkiye 2022 yılında külçe altın satın alım miktarına 5.6 ton daha ekleme yaparak işlemlerini devam ettirdi. Bu kapsamda Türkiye’de altın rezervi 436.7 tona çıktı.

Kazakistan altın rezervlerinde 5.3 ton artışı tercih ederken, Hindistan 0.9 ton olan altın stoklarını 761.3 tona yükseltti. Bu ülkelerden farklı bir şekilde Almaya ise 0.9 ton altın satışı gerçekleştirdi. Satış işlemlerinin ise madeni para basım kararlarıyla ilgili olduğu gündeme geldi. Çek Cumhutiyeti’nden ise altın rezervlerini 100 tona çıkarma kararı geldi.

Merkez Bankalarının Artan Talebi Altını 3.000 Dolara Çıkarabilir mi?

Lombardi Financial araştırma analisti Moe Zulfiqar, altın yatırımcılarını yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Zulfiqar, merkez bankalarının altın taleplerinin artmaya devam etmesi halinde altının gelecekte 3.000 doları görebileceğini tahmin ediyor.

Zulfiqar, dünyanın kutuplaşmaya devam ettiğini, para birimlerinin ise sorgulanmaya başladığını vurguluyor. Bu gibi bir konumda merkez bankalarının altın ihtiyaçlarının arttığını ifade eden Zulfiqar, kriz zamanlarında korunmak için altının son derece önemli olduğunu düşünüyor. Merkez bankalarının rezervlerinde zaten yüksek oranda döviz bulundurduklarını işaret eden analist, döviz oynaklığından korunmak için daha fazla altın ihtiyaçlarının bulunduğunu belirtiyor.

Rusya-Ukrayna savaşı, enflasyona dair belirsizlikler ve merkez bankalarının altın alım taleplerindeki yükseliş devam ettikçe altın fiyatlarının artışa devam edebileceği tahmin ediliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.