Mehmet Şimşek Sonrası Ortodoks Politikasına dönüş olur mu? Ortodoks Ekonomi Politikları Nedir?

Mehmet Şimşek Sonrası Ortodoks Politikasına dönüş olur mu? Ortodoks Ekonomi Politikları Nedir?

Ekonomi politikasının uygulamalarını iki ana yaklaşım şeklinde sınıflandırabiliriz: Geleneksel veya Ortodoks politikalar ve Alternatif veya Heterodoks politikalar.

Ekonomi politikasının uygulamalarını iki ana yaklaşım şeklinde sınıflandırabiliriz: Geleneksel veya Ortodoks politikalar ve Alternatif veya Heterodoks politikalar.

"Ortodoks" kelimesi, doğru öğreti veya inancı ifade etmek için kullanılan Yunanca orthos (doğru) ve doxa (inanç, öğreti) sözcüklerinden oluşuyor. Bu kavram, ekonomi politikalarında genel kabul görmüş, geleneksel yaklaşımlara atıfta bulunuyor. Bu tür politikalar genellikle maliye, dış ticaret ve para politikalarını içerir. Bunlar genellikle vergi politikası, kamu harcamaları politikası, borçlanma politikası, dış ticaret politikası ve para politikası gibi alt politikalara ayrılır.

Öte yandan, "Heterodoks" kelimesi, farklı öğreti veya inancı ifade etmek için kullanılan Yunanca heteros (farklı) ve doxa sözcüklerinden oluşuyor. Bu terim, geleneksel görüşlerin ve yaklaşımların dışındaki ekonomi politikalarını adlandırmak için kullanılır. Bunlar genellikle gelir politikası ve dış ticarette geleneksel olmayan uygulamaları içerir. Bu politikalar genellikle ücretlerin, fiyatların ve diğer öğelerin sabitleme veya dış ticarette damping ve tarife dışı engeller gibi geleneksel olmayan uygulamaları içerir.

Heterodoks ekonomi politikası genellikle gelirlerin dondurulması veya kontrol altına alınması anlamına gelen "gelir politikası" ile ilişkilendirilir. Bunun amacı genellikle enflasyonist baskıları kontrol altına almak ve enflasyonu denetim altına almaktır. Fiyatlar, faizler, kiralar gibi diğer faktörlerin dondurulması da bu uygulamalar arasında yer alabilir. Ancak, heterodoks politikaların uygulanması genellikle kalıcı sonuçlar vermez ve bazen karaborsa ve illegal ödemeler gibi problemlere yol açabilir.

Bir örnek olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezerv opsiyon katsayısı (ROK) dayalı zorunlu karşılıklar uygulaması, heterodoks politikalar kategorisine girebilir, çünkü bu genel kabul görmüş uygulamaların dışında bir yaklaşımdır.

Bu tür sınıflandırmalar ve açıklamalar, ekonomi politikalarının farklı yaklaşımlarının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, belirli bir politikanın hangi kategoriye girdiğini belirlemek genellikle önemlidir.

Kaynak: mahfi eğilmez.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.