Macd İndikatör Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Macd İndikatör Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Macd indikatör Açılımı ‘Moving Avera Covergence Divergence’ olan indikatör iki farklı hareketli ortalamaların arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Orta vadeli yatırımlarda sıkça kullanılan bir analiz türüdür. Macd iki üssel hareketli ortalamanın farkı ile hesaplanmaktadır. Yani hızlı hareketli ortalama periyodu 12 ile yavaş hareketli ortalama periyot 26 ortalamalarının çıkartılması ile hesaplanır. Bu iki hareketli ortalamanın farkının açılmasıyla MACD çizgisi de uç noktalara hareket etmektedir. Bu indikatör de 0 çok önemlidir. Hareketli ortalamalarda pozitif alan sıfırın üstünde iken negatif alan ise sıfırın altında yer almaktadır. Özetlersek;

  • Macd sıfır çizgisinde iken 12 ve 26 günlük hareketli ortalamalar eşit değerde olur
  • Pozitif bölgede ise hızlı hareketli ortalama yavaş hareketli ortalamanın üzerinde olur.
  • Negatif bölgede ise hızlı hareketli ortalama yavaş hareketli ortalamanın altında olur.

 

MACD İNDİKATÖRÜ NASIL YORUMLANIR?

Macd indikatörü nasıl yorumlanır: en çok kullanılan 3 methot vardır. Bunlar;

  1. Kesişmeler: İndikatör sinyal çizgisinin altına düştüğünde aşağı yönlü sinyal oluşur bu satış zamanının geldiğini belirtir. Tersi bir durumda yani indikatör sinyal çizgisinin üstüne çıkarsa yukarı yönlü sinyal oluşturur bu da alış seviyesinin geldiğini belirtir.
  2. Ayrışmalar: Finansal ürünün fiyatı Macd indikatöründen ayrıştığında bu durum trendin sona erdiğini belirtir.
  3. Anormal Yükselişler: Eğer indikatör anormal bir şekilde yükselme gösterirse bu durum kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli ortalamayı yukarı ittiği anlamına gelir. Bu durum bize finansal ürünün aşırı alım bölgesinde olduğunu kısa bir süre sonrada tekrar eski haline döneceğini ifade eder.

Macd Histogram Nedir

Yatırımcılar,  potansiyel trend dönüşlerini ve fiyat dalgalanmalarını belirlemek için MACD histogramını kullanır . Histogram pozitif olduğunda (yani taban çizgisinin üzerinde), bu MACD'nin dokuz günlük ortalamasından daha yüksek olduğu anlamına gelir, bu da yukarı doğru momentumda yakın zamanda bir artışa işaret etmektedir. MACD genellikle MACD ile sinyal hattı arasındaki mesafeyi gösteren bir histogramla (aşağıdaki tabloda yer alır) bulunmaktadır.

 

 

Macd Al Sinyali

Macd indikatöründe trider çizgisi olarak isimlendirilen 9 periyotluk üssel hareketli ortalamaların kesişiminden al ya da sat sinyallerinin oluşmasının yanında sıfır seviyesinin yukarı- aşağı olmasıyla da al sat sinyalleri oluşmaktadır. Negatif bölge yani sıfırın altındaki macd indikatörü aşırı satımı, pozitif bölge yani sıfırın üstündeki indikatör ise aşırı alımı ifade eder. Macd indikatöründe sıfır üzerindeki değerler yukarı trendin başladığını belirtmektedir. Diğer farklı indikatörlerde de olduğu gibi uyuşmazlıklar da kuvvetli al sat sinyalleri oluşturmaktadır.

Tradingwiev en iyi indikatörler

MACD İndikatörü Ayarları

Macd indikatörü ayarlarını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki görsele baktığınızda ayarlar kısmına tıkladığımızda karşına çıkan girdiler kısmından günleri yada  değiştirmek istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum