Küresel Mobilya Pazarında En Büyük Pay Türkiye'nin

Küresel Mobilya Pazarında En Büyük Pay Türkiye'nin

Ülkemiz, 2019 yılı Ekim ayı itibarı ile 500 milyar dolarlık üretim ve ihracat kapasitesi bulunan Küresel Mobilya Pazarının en yüksek marjına sahip olan ülke oldu. Yaptığımız ihracat 5 senede rekor düzeyde tam 5 katı arttı ve 14.3 Milyara Dolara ulaştı.

Küresel Mobilya Pazarında En Büyük Pay Türkiye'nin

Üretim Ve İhracat

 Mobilya üretiminde kendini kanıtlamış olan Türkiye, ihracat alanında da önemli gelişmeler kaydediyor. Sayısal verilere baktığımızda 2014 senesinde 3 Milyar Dolar olarak belirlenen mobilya ihracatı 2019 senesinde neredeyse 5 katına ulaşarak tam olarak 14.3 Milyarı Doları buldu.

Fazla İhracat Yapan Diğer Ülkeler

En çok ihracat sayısına ulaşan diğer ülkeler Almanya, Fransa, Suudi Arabistan, Irak ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Nasıl Bu Kadar Geliştik?

Türkiye'nin bu sektörde ani gelişmesinin en önemli sebebi monopol Türk markalarının ülke dışından aldığı önemli işlerin etkisi çok büyük. Ali Kemal Ocaklı (Lazzoni Mobilya Genel Müdürü), Türkiye'nin bu sektörde gelişmesinin en önemli sebebinin, tasarım ve yenilikler bakımından kendini oldukça geliştirdiğinin altını çizdi. Ali Kemal Ocaklı: " Bu sektör, Türkiye açısından gelişime gayet uygun. Diğer ülkelere olan coğrafi yakınlığımız, maliyet, iş gücü ve kaliteli işçilik bir yana gün geçtikçe gelişen Yenilik ve tasarım konusunda her geçen gün kendimizi geliştirdiğimiz gerçeği de Mobilya sektöründe öne çıkmamıza sebep oldu. Bu durum gelmemiz İtalya, Polonya ve Almanya gibi sektörde oldukça gelişmiş ülkeler arasına girmemize oldukça etkili oldu. Artık "Biz de varız" diyebilecek konuma geldik. Ülkemiz bu günlerde Mobilya piyasasında 500 Milyar Dolarlık bir pastanın oldukça büyük bir dilimi kendine ayırmış durumda." Diyerek herkese ülkemizin Mobilyacılık alanında güzel yerlere geldiğini ve daha da yükseleceğinin sinyallerini vermiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.