Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları 2023

Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları 2023

Hisse senedi tüyoları ile ilgili gerek internet ortamında gerekse sosyal medya platformlarında pek çok bilgi paylaşılmakta.

Hisse senedi tüyoları ile ilgili gerek internet ortamında gerekse sosyal medya platformlarında pek çok bilgi paylaşılmakta. Fakat bu bilgilerin neredeyse çoğu gerçek analizleri içermekten ziyade, yatırımcıların kabusu olmuş durumda. Gerekli teknik analizleri yapılmamış olan hisse senetlerine dair tüyolar, yatırımcılara çok büyük kayıplar yaşatabilmekte.

Bu gibi durumları engellemek adına, borsada sağlam tüyolar araştırılmalı ya da analistlerin görüşleri baz alınarak yatırım yapılmalıdır. Bu şekilde büyük küçük fark etmeksizin her yatırımcı ileriye dönük adımlarını daha sağlam atmış olur.

Borsada uzun yıllardır işlem yapan tecrübeli yatırımcıların aksine, küçük yatırımcılar ve yatırıma yeni başlayanlar için doğru analizleri takip etmek oldukça önemlidir. Çünkü bilgisine az sahip olduğunuz alanlarda yanlış yönlendirmelerle hata yapma olasılığınız daha da artar. İşte bugünkü yazımızda küçük yatırımcılar için hisse senedi tüyolarını ve borsaya dair en merak edilen konuları bir araya getirdik.

Küçük Yatırımcılara Hisse Senedi Tüyoları

Hisse Senedi, Ticaret, Monitör, Iş, Maliye, Exchange

Hisse senedi tüyoları 2022 yılında neredeyse her kesimden insanın merak ettiği konular arasında yer alıyordu. Çünkü pandemi döneminde pek çok insan piyasa durgunluğundan memnun değildi. Elinde bir miktar parası olan küçük yatırımcılar ise, bu miktarı biraz daha artırma yollarına başvurdu.

Öyle ki aşının da piyasaya sürülmesiyle özellikle değerli madenlerden altın geriledi. Bu durumda hisseler biraz daha popülerleşti. Peki, küçük yatırımcılar bu durumda ve 2021’in devamında nasıl bir yol izlemeli? Hangi adımları atmalı, nerede dikkatli olmalı? İşte küçük yatırımcılar için tüyolar…

Kulaktan Duyma Bilgilerle Hisse Senedi Alınır mı?

Hisse senetlerine dair en yaygın tüyolar şüphesiz başkalarından duyduklarımızdır. Bu durumda yatırımcıların en çok zarar ettiği konuların başında, duyumlarla hisse senetlerine yatırım yapmak gelir.

Hisse senetleri nihayetinde şirketlerin ekonomik faaliyetlerine, hedeflerine ve kararlılık süreçlerine göre farklılık gösterir. Bu sebepten dolayı, hisse senetlerine kulaktan dolma, başkasından duyma bilgilerle yatırım yapmak oldukça yanlış olacaktır. Bir şirkete dair en doğru duyumu, o şirkete mensup, yönetici kesimde yer alan birinden duymak gerekir. Fakat bu bilgiler şirket güvenliği açısında herkesle paylaşılmadığı için, sıradan birinin o şirketin hisselerine dair verdiği tüyoları kesinlikle dikkatte almamak gerekir.

Hisse Senedi Tüyoları Sosyal Medyadan Takip Edilir mi?

Günümüzde sosyal medyanın ulaştığı kitlenin büyüklüğünü düşünürsek, bu mecralardan açıklanan öneri ve tüyoların ne denli doğru olduğunu da sorgulamak gerekir. Özellikle hisse senedi tüyoları Twitter gibi platformlarda çok fazla gündeme gelen bir konu. Bu gibi tüyoların paylaşılmasında firmaların ve devletin de katkısıyla, hisselere dair önemli tüyoları paylaşanların dolandırıcı oldukları ortaya çıkarılmıştı. Bazı kötü niyetli kişilerin sırf para kazanmak uğruna pek çok yatırımcıyı kandırmaya yönelik verdikleri her asılsız bilgi suç sayılabilir.

Borsaya dair pek çok farklı ve uydurma tüyonun sosyal medya hesaplarından fütursuzca paylaşılması, yatırımcıları zarara uğratmaya yönelik girişimlerdir. Bu durumda sosyal medyada yayınlanan her tüyonun doğruluğu şüphelidir.

Borsada Kazanma Tüyoları

Iş, Hisse Senedi, Maliye, Pazar, Mali, Borsa, Yatırım

Borsaya yeni girmiş bir küçük yatırımcının bilmesi gereken birkaç küçük önemli strateji bulunur. Bu stratejileri takip ederek daha sağlıklı bir yatırım süreci gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

  • Riskleri Kabul Etmek: Ufak ya da büyük fark etmeksizin, her girişilen işin bir riski olduğu unutulmamalıdır. Göze alınan risklerin iyi anlaşılması ve kabul edilmesi bu durumda yaşanacak kayıplara daha hazır olmanıza yardımcı olur.
  • Sakinlik ve Psikoloji Yönetimi: Borsada kazanabilmek sabır ister. Bu süreç içinde yaşanan kayıplara yönelik ise sağlam durmak gerekir. Bu şekilde sabırla beklediğinizde istediğiniz konuma ulaşabilirsiniz.
  • Küçük Yatırımlarla Başlamak: Küçük yatırımlarla başlamak, tecrübesi olmayan bireyler için son derece önemlidir. Bu sayede piyasanın nasıl işlediği daha iyi anlaşılabilir.
  • Zaman Tanımak: Kendinize ve dünya ekonomisinde yaşana gelişmelere zaman vermeniz gerekebilir. Özellikle pandemi dönemine benzer durgun anlarda yatırım yapmaktan ziyade, piyasayı gözlemlemek daha sağlıklı olacaktır.
  • Tepe ve Dip Noktalarını Gözlemlemek: Borsadaki en önemli hatalardan biridir. Tepe noktasında satış beklemek ve dip noktasında alış yapmayı beklemek yanlış bir düşüncedir. Fırsatları zamanında değerlendirmek gerekir.
  • Zararı Erken Önlemek: Zarar etmeye başladığınız hisseden sakince erken davranarak satış yapmak, zararın büyük bir çoğunluğunu engellemenizde yardım eder.

Küçük Yatırımcılar Hangi Hisselere Yatırım Yapmalı?

Bulanıklık, Grafik, Bilgisayar, Veri, Maliye, Büyüme

Kar kavramı zamandan zamana değişebilen bir kavramdır. Bu durumda küçük yatırımcılar öncelikle “elimdeki parayı nasıl korurum” ardından “nasıl kar ederim” sorularını kendilerine sormaları gerekir. Kar, elinizdeki parayı korumadan sonra gelmelidir.

Bu yüzden küçük yatırımcılar için hisse senedi tüyoları kardan ziyade zarar getirisi az olan hisseleri kapsamalıdır. Riski az olan yatırım araçlarından;

  • Likit Fonlar
  • Küçük Hisse Senetleri
  • Emtialar

Riski küçük olandan büyük olana doğru yukarıdaki gibi bir sıralamayı takip ederek, daha iyi bir yatırım süreci sağlanabilir.

Hisse Senedi Yorumları 2022

2022’de Kazandıracak Hisseler pek çok yatırımcının merak konusu oldu. Alternatif Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Aybek Kök, 2022 için hisse senetlerine dair yorumlarını geçtiğimiz günlerde paylaşmıştı. Kök’e göre; 2022 yılında artış gözlemlenen bireysel yatırımların 2022 senesinde de devam etmesi durumunda, hisse senetlerine olan teveccüh artabilir. Firmaların ve şirketlerin bireysel yatırımların artmasıyla, bireysel yatırımcının gücünü arkasında hissedebilir.

Sadece ülkemizde değil dünyada da aynı durumlar gözlemlendiğinden, büyüme beklentileri olumluya döndükçe hisse senetlerinin yine rağbet görmeye devam etmesini beklediğini belirtti. Bu durumda analistlerin yorumları ve sağlam teknik analizlerin ışığında, yatırımcıların tercih ettikleri doğru hisselerden kar elde edebileceklerini görmekteyiz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.