Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalı 2022?

Kriz Döneminde Neye Yatırım Yapmalı 2022?

Yaşanan ekonomik sorunlar sonrasında Türk yatırımcıların ilk aklına gelen konuların başında kriz döneminde neye yatırım yapmalı 2021 sorusu geliyor. Vergilerin artması, piyasa ürünlerine gelen aşırı zam oranları, Dolar ve Euro’da yaşanan yükselişlerin tamamı insanlar üzerinde kriz kapıda mı algısının oluşmasına neden oluyor. Peki kriz döneminde yatırım aracı olarak hangi yöntemler tercih edilmeli?

Ekonomik Krizde Ne Yapmalı ?

Ekonomik krizde ne yapmalı sorusuna yanıt aramadan önce, ekonomik krizin ne olduğuna değinerek içeriğe başlamak gerekecektir. Ekonomik kriz; bir ülkenin ekonomik açıdan zora düşmesi, olumsuz durumların yaşanması ve dolayısı ile günlük hayatta kişilerin maddi sıkıntı yaşamasına neden olan bir durumdur. Ekonomik kriz siyasi nedenler, küresel sebepler ya da tüketicinin ürünlere ulaşamama durumu ile ortaya çıkabilmektedir.

Son günlerde altın aşırı yükselişe geçti, Dolar ve Euro fiyatlarında aşırı artış yaşandı. Bunun yanı sıra ciddi vergi artışları yaşandı ve tüketicinin ihtiyacı olan tüm ürünler üzerinde aşırı zamlar yaşandı. İnsanların en büyük korkusu ise, bu zorlu dönemden nasıl hasar almadan atlatacağını düşünmek oldu. Kriz döneminde bir yatırım aracı seçmeden önce, kriz dönemine hangi bakış açısı ile bakıldığının bilinmesi gerekiyor. Yatırımcılar bu duruma iki farklı bakış açısı ile yaklaşım gösterebilecektir.

Bunlardan ilki elindeki var olanı korumak olacaktır. Bu aşamada yatırımcı yalnızca elindeki miktarı koruyabilmek amacı taşımakta, kazanç elde etmeyi ikinci plana atmaktadır. Diğer yaklaşım ise yatırımcının kriz dönemini fırsata çevirerek kazanç elde etme isteğidir. Yatırımcı bu dönemde iyi bir yatırım aracı seçerek aslında hem elindekini korumayı hem de var olanı katlayarak arttırabilmeyi hedeflemektedir.

En İyi Yatırım Yolları Neler?

Kriz dönemine giriş yapıldığında yatırımcılar en iyi yatırım yolları araştırmaya başlanacaktır. Yatırım aracı denildiğinde akıllara ilk olarak altın almak gelecektir. Geleneksel bir yöntem olan altın alma geçmişten günümüze birçok kişinin kazanmasına yardımcı olmuştur. Altın uzun vadede daima kazandıran bir yatırım aracı olacaktır. Piyasada hemen her şey değerini arttırırken, altının durağan seyretmesi söz konusu olmayacaktır. Bu değerli araç kısa vadede zaman zaman değer kaybedebilir.

Ama uzun dönemde yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başaran bir yöntem olacaktır. Kriz döneminde neye yatırım yapmalı 2021 sorusuna altın yanıtını veren yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. En kötü durumlarda bile dibe vurma ya da aşınma durumu yaşamayan altının yatırımı sırasında saflık derecesine dikkat edilmelidir. 14 ayar yerine 22 ya da 24 ayar altın tercih edilerek değer kaybı önemli ölçüde azaltılabilir. Altın yatırımında dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise, yoğun işçiliği bulunmayan takıların seçilmesi olacaktır.

Bilezik, bileklik, kolye ya da yüzük gibi fazla işçilik bulunan takılar satıldığında da ciddi değer kaybına uğrayacaktır. Ancak yatırım gram altın, çeyrek altın, cumhuriyet altını ya da yarım altın gibi seçenekler arasından yapılırsa, yatırımcı daha karlı çıkacaktır. Yatırımcıların büyük bir kısmı altın yatırımını mantıklı bulsa da ev ortamında sağlıklı bir şekilde saklanamadığı için tercih etmeyebiliyor. Bu durumda bankalar üzerinden de gram altın ya da altın mevduat hesabı açılarak, altın yatırımı yapılabiliyor. Ayrıca bazı bankalar üzerinden fiziki altın hesabı açılarak, altının sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi mümkün olabiliyor.

Faizler Düştü Neye Yatırım Yapmalı?

Eğer bir yatırımcı faizler düştü neye yatırım yapmalı diye düşünüyorsa bu durumda verilebilecek en mantıklı cevap gayrimenkul olacaktır. Kriz döneminde zaman zaman gayrimenkul piyasasında düşüşler yaşansa da bu piyasanın uzun vadede kaybettirmesi imkansız. Özellikle kriz anında gayrimenkul piyasasında düşüşün yaşanması, gayrimenkul alımı için uygun bir zemin oluşturacaktır.

Kriz döneminde daha düşük meblağlarla gayrimenkul alındığında, kriz dönemi sonunda gayrimenkulün en az 2 kat değerlendiği görülebilecektir. Kriz döneminde neye yatırım yapmalı konusunda ne tür bir gayrimenkul seçileceği, tamamen yatırımcının bütçesi ve seçimine kalacaktır. Yatırımcı bütçesine göre ev, iş yeri ya da arsa tercih edebilecektir. Gayrimenkullerin tamamının hemen hemen aynı oranda getirisi bulunduğu bilinmektedir.

Ancak gayrimenkulde evlerin başlı başına bir kategori olduğu, daima alıcısının bulunacağı da bilinen bir gerçektir. Yatırımcının tercih edeceği gayrimenkulün özellikleri ise tamamen kendi bütçesine bağlıdır. Bütçesi uygun olan yatırımcılar daha gelişmiş ve yeni yapıları tercih edebilecekken, bütçesi sınırlı olan yatırımcılar daha eski yapıları tercih edebilecektir.

Ekonomik Kriz Döneminde Faiz ve Borsa

Ekonomik kriz döneminde faiz ve borsa daima getiri sağlayan en önemli yatırım araçları olacaktır. Borsa işlemleri kriz döneminde adeta dibe vurmaktadır. Ekonomik nedenlerden fazlasıyla etkilenen borsada, tüm hisse senetlerinde düşüş görülmesi olağandır. Bu sebeple ekonomik krizde neye yatırım yapmalı sorusuna doğru bir yanıt olabilir.

Yaşanan bu düşüş, yatırım portföyü oluşturmak için en uygun dönem olacaktır. Kriz döneminde oldukça düşük fiyatlarla alınan hisse senetleri, rahatlama dönemine girildiğinde büyük bir yükseliş yaşayacaktır. Yaşanan bu yükseliş yatırımcının ciddi anlamda kar elde edebilmesine yardımcı olacaktır. Ancak hisse senedi seçiminde de yatırımcının oldukça titiz davranması gerekecektir. Tanınmayan, sektörü revaçta olmayan ve uzun vadede kazandırmayan bir hissenin hiçbir dönemde yüksek kazanç sağlaması mümkün değildir.

Seçilen hisse senedinin şirketinin mali başarısı yüksek, borç oranı az, uzun vadede kazanç sağladığı grafiklerle desteklenebilmesi ve olumsuz durumları absorbe edebiliyor olması gereklidir. Tüm bu kriterlere sahip olan şirketlere ait hisse senedinin kaybetmesi için hiçbir neden yoktur. Bu nedenle karlı bir yatırım için oldukça elverişli bir yatırım aracı seçeneği olacaktır.

Ekonomik Krizde Zengin Olanlar Döviz Tercih Ediyor Mu?

Elinde daha düşük bir meblağ bulunan yatırımcılar, daha sınırlı bütçelerle yapılabilen yatırım araçlarına yönelebileceklerdir. Döviz, sınırlı bir bütçesi bulunan yatırımcı için doğru bir seçim aracı olabilir. Kriz döneminde neye yatırım yapmalı 2021 denildiğinde dövizin yerinin ayrı olduğu da bir gerçektir. Döviz ülkemizde hemen her gün var olan değerinin üzerine katmaktadır.

Özellikle siyasi ve küresel nedenlerden dolayı dövizde önemli artışlar ve düşüşler yaşanabilecektir. Dövizlerde yaşanan düşüş dönemleri kriz anında yatırım yapmak için zemin hazırlayabilecektir. Ancak döviz alımları sonrasında, yatırımcının oldukça titiz bir yaklaşım sergilemesi gerekecektir. Döviz bir anda yükselip düşeceği için, yatırımcının bu durumu sürekli takip etmesi gereklidir. Yatırımcının sonrasında gidişatı değerlendirerek, emin olduğu en doğru anda dövizini elden çıkarması söz konusu olacaktır.

Ani hareketleri bulunan dövizlerin, uzun vadede getirisinin var olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak kısa vadede riskli bir yatırım aracı olduğu da belirtilmelidir. Ekonomik krizde zengin olanlar, genel olarak birden fazla yatırım aracına yer vermekte ve stratejik bir yaklaşım sergilemektedir. Bu nedenle krizi fırsata çevirmek isteyen yatırımcıların tamamının kapsamlı bir araştırma yapması sonrasında ise koşullarına göre en elverişli yöntemi tercih etmesi önerilmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.