Kredi Kartlarından Nakit Avans Çekilebiliyor mu? İşte Güncel Durum

Kredi Kartlarından Nakit Avans Çekilebiliyor mu? İşte Güncel Durum

Bankacılık sektöründen kaynaklara göre, kredi kartıyla nakit avans çekme işlemi konusunda önemli bir gelişme yaşandı.

Bankacılık sektöründen kaynaklara göre, kredi kartıyla nakit avans çekme işlemi konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Dolayısıyla, kredi kartından nakit avansın durdurulup durdurulmadığı ve bu işlemin neden kapatıldığı konuları merak konusu oldu. Özellikle kredi kartı sahipleri tarafından yoğun bir şekilde araştırılan bu konu hakkındaki detayları haberimizde bulabilirsiniz.

MERKEZ BANKASI'NDAN KREDİ KARTI NAKİT AVANS KARARI

Merkez Bankası, belirli bir limitin üzerindeki kredi kartları için yapılan nakit çekim ve kuyum alışverişlerinin kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını karara bağladı. Kredi kartından nakit avans çekme işlemlerinin çoğu bankada Pazartesi gününden itibaren durdurulduğu bilgisi sosyal medyada yayılırken, bu duruma karşı pek çok tepki geldi. Ancak, bankalardan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

KREDİ KARTINDAN NAKİT AVANS ÇEKME İŞLEMİ KALDIRILDI MI?

Ticari nitelikli krediler için getirilen menkul kıymet tesisi uygulaması, diğer ticari krediler ve tüketici kredilerini de kapsayacak şekilde genişletildi. Bir önceki hesaplama tarihine göre kredi büyüme oranlarının yüzde 3'ün üzerinde olması durumunda, bu oranı aşan kredi tutarının bloke edilerek bir yıl boyunca menkul kıymet olarak tutulmasına karar verildi. Bu değişiklik, 26 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde hesaplanan büyüme oranlarına göre geçerli olacak.

Fiziki altın karşılığında açılan dönüşüm hesaplarının da menkul kıymet tesisi uygulamasına dahil edilmesi kararlaştırılırken, payda kısmında ise TCMB'nin 31 Mart tarihli tebliğlerine göre dönüşümü yapılabilecek olan dolar, avro, sterlin ve altın cinsinden yabancı para mevduat/katılım fonu hesap bakiyeleri dikkate alınacak.

TAKSİTLİ NAKİT AVANS NASIL ÇEKİLİR?

Taksitli nakit avans çekme işlemi, sadece kredi kartları üzerinden gerçekleştirilebilir. Tüketiciler, bankaların ATM'lerinden veya internet bankacılığı yoluyla, sahip oldukları kredi kartları üzerinden taksitli nakit avans çekebilirler. Taksitli nakit avansın toplam maliyetini öğrenmek için kredi karşılaştırma sitelerinin ya da bankaların taksitli nakit avans hesaplama araçları kullanılmalıdır. Bu sayede, tüketiciler ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi, taksitli nakit avansı daha bilinçli bir şekilde kullanabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.