Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme 2023

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme 2023

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme 2023, Günümüzde birçok kişi kredi kartı borçları altında ne yapacağını bilemez durumda çaresizce çözüm arayışları içerisine giriyor

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme 2022, Günümüzde birçok kişi kredi kartı borçları altında ne yapacağını bilemez durumda çaresizce çözüm arayışları içerisine giriyor. Kimi zaman haberlerde gördüğümüz borç nedenli intihar vakaları durumun vahametini gözler önüne seredursun, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sitesindeki Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na göz gezdiren borçlular bir çıkış yolunun olduğunun farkında.

Bu kanunun kredi kartı borcu taksitlendirme 2023 ile ilgili olan kısmı ise şöyle:

Eğer borçluya, dönem sonunda borcunu ödemesi için ihtar çekilmiş yahut icra talebi oluşturulmuşsa;

  • İlgili şahsın bankayla yahut icra talebini oluşturan avukatla görüşüp, borçlarını taksitle ödemek istediklerini söylemesi yeterli olacaktır.
  • Bunun üzerine alacaklı kurum, bir ödeme planı hazırlayıp borcun ilk taksitini ve dosya masrafını peşin olarak aldıktan sonra, borç taksitlendirilmiş olacaktır.
  • Lakin taksitlendirmede borcun tamamı tükenene kadar kişi, yıllık %18’lik faiz oranı uygulanmış yeniden yapılandırılan bir borca mesul tutulacaktır.
  • Eğer icra takibine uğramış bir borç söz konusuysa, borçlu, alacaklı kuruma avukat vekâlet ücreti ve dava masrafları da dâhil olmak üzere katlanmış bir borcu, on sekiz taksitte ödeyecektir.
  • Durumu bu şekilde düzeltebilecek borçlu, plana sadık kaldığı sürece, hakkında oluşturulan işlemler durur fakat hâlihazırda yapılmış işlemler kişinin geçmişinde baki kalır.
  • Ancak borç taksitinin son vadesi de ödenince, kişi üzerine oluşturulmuş her türlü dava düşer ve icra takibi sonlanır.

Bir diğer madde ise kredi kartı borcu taksitlendirme 2023 durumunda, esas borcun vadeli ödenmesi talebi sonucu değişik faiz oranları uygulamasıdır. Bu noktada naçizane bir tavsiye olarak, borçlunun en kısa vadede borcunu ödemesi yararına olacaktır; çünkü vade zaman aralığı yükseldikçe çekeceğiniz paranın vade oranları da aynı düzeyde yükselmektedir. Örneğin 6 aylık vade için %1.04 faiz oranı işlerken, 36 aylık vade için %1.26’lık bir faiz oranı söz konusudur. Bu arada söylenmesi gereken bir diğer şey ise, borcun 6 – 12 - 24 yahut 36 aylık vadelere bölünebileceğidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.